Зауер (река)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Зауер/Зур
Sauer river.JPG
Горното езеро Зауер, вештачко езеро во горниот дел на Долината Зауер.
Земја Луксембург, Белгија, Грманија, ФранцијаFrance
Слив
Главен извор Близу Vaux-sur-Sûre, Ардини
Устие Помеѓу Обербилинг и Васербилинг
49°42′48″N 6°30′24″E / 49.71333°СГШ 6.50667°ИГД / 49.71333; 6.50667 (Sauer mouth)Координати: 49°42′48″N 6°30′24″E / 49.71333°СГШ 6.50667°ИГД / 49.71333; 6.50667 (Sauer mouth)
Течение МозелРајнаЗападно море
Речен систем Рајна

Зауеррека која тече низ западноевропските држави Белгија, Германија и Луксембург. Извира во југоисточна Белгија во близина на Vaux-sur-Sûre, во Ардените.

Оваа река ја прави границата помеѓу Белгија и Луксембург 13 км северно од Мартеланж. Западно од Еш сир Зауер се влева во вештачкото езеро - Горно езеро Зауер. По своето течение низ Етелбрек и Дикирх, реката Зауер ја прави границата помеѓу Луксембург и Германија. Во последните 50 км од својот ток, минува низ Ехтернах пред влевањето во реката Мозел во Васербилиг.

Должината на токот изнесува 137 км. Притоки на Зауер се Вилц, Оур, Прим, Алзет, Бел Ернц и Црн Ернц.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]