Охридски рамковен договор: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Rescuing 2 sources and tagging 2 as dead.) #IABot (v2.0.8
(Одбиена последната промена (од 103.91.193.51) и ја поврати преработката 4474066 на Bjankuloski06)
Ознака: Рачно отповикување
(Rescuing 2 sources and tagging 2 as dead.) #IABot (v2.0.8)
 
}}
[[Податотека:Aneks kon ramkoven dogovor.jpg|мини|Анекс кон Охридскиот рамковен договор]]
'''Охридскиот рамковен договор''' — договор за внатрешното уредување на малцинските права во [[Република Македонија]], потпишан на [[13 август]] [[2001]] година помеѓу претставниците на тогашните најголеми политички партии и специјални претставници на [[ЕУ]] и на [[САД]]. Охридскиот договор е склучен во текот на ескалацијата на насилства помеѓу етнички албанската [[ОНА]] и македонските вооружени сили во [[Конфликтот од 2001]]. Поради тоа, многу граѓани, особено од македонска националност, го сметале договорот за насилно изнуден и неприфатлив.<ref>[http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=1284 Соопштение од СМК, А1, 12.8.2001.]</ref><ref>[http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=1925 МААК ќе покрене правна процедура за поништување на рамковниот договор, А1, 4.9.2001.]</ref><ref>[http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=1922 Повеќе од половина Македонци против Рамковниот договор, А1, 4.9.2001.]</ref><ref>[{{Наведена мрежна страница |url=http://www.makedonskosonce.com/broevis/2003/sonce450/Tekst20.htm |title=НЕАЛБАНСКИТЕ ЕТНИКУМИ ПРОТИВ РАМКОВНИОТ ДОГОВОР, Македонско Сонце, 2002.] |accessdate=2009-08-12 |archive-date=2008-12-01 |archive-url=https://web.archive.org/web/20081201114349/http://www.makedonskosonce.com/broevis/2003/sonce450/Tekst20.htm |url-status=dead }}</ref><ref>[http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=1397 Македонската дијаспора против рамковниот договор, А1, 15.8.2001.]</ref>
 
Осум години подоцна (2009), експертите и граѓаните се сѐ уште поделени околу тоа дали е Охридскиот договор извор на стабилност или, напротив, извор на нестабилност за Република Македонија. Сепак, договорот и понатаму доследно се спроведува и се претвори во платформа за промоција и заштита на правата на припадниците на албанската етничка заедница.<ref>[http://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=D029D2A3FC20BD4C8DB35F78BD249021 Рамката поширока од државата, Дневник, 12.8.2009.]</ref><ref>[http://a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=112493 Рамковен договор - осум години потоа, МИА, 12.8.2009.]</ref><ref>[http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=82611 ДУИ организира свеченост за Рамковниот, A1, 13.08.2007.]</ref>
Преговорите траеле речиси еден месец и во нив учествувале претседателот на РМ [[Борис Трајковски]], претставниците на политичките партии: [[Бранко Црвенковски]], претседател на [[СДСМ]], [[Љубчо Георгиевски]], претседател на [[ВМРО-ДПМНЕ]], [[Имер Имери]], претседател на [[ПДП]], и [[Арбен Џафери]], претседател на [[ДПА]], потоа претставници на ЕУ: [[Франсоа Леотар]] и [[Хавиер Солана]], претставници на САД: [[Питер Фејт]] и [[Џејмс Пердју]], разни советници и експерти: [[Владо Поповски]], [[Љубомир Фрчковски]] и други.
 
Преговорите биле мошне напнати, бидејќи се одвивале паралелно со вооружени непријателства помеѓу двете страни. Во неколку наврати постоела можноста да се прекинат преговорите и конфликтот да ескалира во отворена граѓанска војна.<ref>[http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=96332 Пердју: Охридските преговори беа многу тешки, А1, 13.08.2008.]</ref> Според книгата на Петрит Менај, „ОНА-порака и надеж“, во преговорите индиректно, т.е. телефонски бил консултиран и [[Али Ахмети]], иако тој формално не бил учесник на преговорите.<ref>[{{Наведена мрежна страница |url=http://www.soros.org.mk/mk/Home/Publication?newsID=339&catID=9 |title=Петрит Менај, ОНА порака и надеж - Том 2, ФИООМ, 2008.] |accessdate=2016-12-18 |archive-date=2016-12-21 |archive-url=https://web.archive.org/web/20161221054149/http://www.soros.org.mk/mk/Home/Publication?newsID=339&catID=9 |url-status=dead }}</ref>
 
== Потписници ==
Анексот Ц се однесува на имплементацијата на Договорот и мерките за градење на доверба. Овде се регулирани прашањата за пописот, изборите, враќањето на бегалците и улогата на меѓународната заедница.
 
Александар Илиев во книгата Улогата на разузнавањето во противбунтовништво, од 2014, наведува дека содржината на Охридскиот рамковен договор во основа ги содржи гледиштата на САД за потребни реформи во Македонија изнесени уште во периодот од 1994 до 1996 година, а кои се однесувале на човековите права и правата на етничките Албанци, но не и првичните барања на ОНА за отцепување на албанските области од Македонија.[http://www.vbm.mk/scripts/cobiss?id=1250290774482630]{{Мртва_врска|date=August 2021 |bot=InternetArchiveBot |fix-attempted=yes }}
 
== Поврзано ==
== Надворешни врски ==
* [http://www.siofa.gov.mk/data/file/Ramkoven_dogovor_mk.pdf Текстот на Охридскиот рамковен договор]
* [http://www.soros.mk/mk/Home/Publication?newsID=338&catID=9&pageIndex=1 Ветон Љатифи „Преговорите за постигнување на Охридскиот договор“]{{Мртва_врска|date=August 2021 |bot=InternetArchiveBot |fix-attempted=yes }}, ФИООМ, 2008.
* [http://library.fes.de/pdf-files/bueros/skopje/06358.pdf Флоријан Бибер (ур.), „Поделба на моќта и спроведување на Охридскиот рамковен договор“], Фондација Фридрих Еберт, Скопје, 2008.
* [http://mcms.mk/mk/za-nasata-rabota/istrazuvana-i-publikacii/1144-ohridski-ramkoven-dogovor-intervjua.html „Охридски рамковен договор: Интервјуа“], МЦМС, Скопје, 2011.
29.743

уредувања

Прегледник