Прејди на содржината

Кејти Ледецки: Разлика помеѓу преработките

Додадени 713 бајти ,  пред 1 година
Rescuing 4 sources and tagging 0 as dead.) #IABot (v2.0.8
[проверена преработка][проверена преработка]
с (→‎Надворешни врски: Јазична исправка, replaced: веб сајт → мрежно место, мрежно местоот → мрежното место)
(Rescuing 4 sources and tagging 0 as dead.) #IABot (v2.0.8)
{{see also|Пливање на Летните олимписки игри 2012}}
 
На изборното натпреварување на САД за Летните олимписки игри во [[Омаха (Небраска)|Омаха]], [[Небраска]], нејзиното прво големо натпреварување, Ледецки се приклучила на олимпискиот тим на [[САД]] за ЛОИ 2012 со победата на трката на 800 метри краул со време од 8:19.78, кое било за две секунди побрзо од времето на второпласираната [[Кејти Ѕиглер]].<ref>{{Наведена мрежна страница|url=http://omegatiming.com/File/Download?id=00010C010201001802FFFFFFFFFFFF02|title=2012 U.S. Olympic Team Trials (swimming) – Women's 800 metre freestyle (final)|publisher = Omega Timing|accessdate=2012-07-01|archive-date=2013-05-23|archive-url=https://web.archive.org/web/20130523072745/http://omegatiming.com/File/Download?id=00010C010201001802FFFFFFFFFFFF02|url-status=dead}}</ref> Во Омаха, Ледецки исто така се пласирана трета на 400 метри краул (4:05.00) и деветта на 200 метри краул (1:58.66).<ref>{{Наведена мрежна страница|url=http://omegatiming.com/File/Download?id=00010C010201001702FFFFFFFFFFFF02|title=2012 U.S. Olympic Team Trials (swimming) – Women's 400 metre freestyle (final)|publisher = Omega Timing|accessdate=2012-07-01|archive-date=2012-06-30|archive-url=https://web.archive.org/web/20120630101757/http://www.omegatiming.com/File/Download?id=00010C010201001702FFFFFFFFFFFF02|url-status=dead}}</ref><ref>{{Наведена мрежна страница|url=http://omegatiming.com/File/Download?id=00010C010201001601FFFFFFFFFFFF02|title=2012 U.S. Olympic Team Trials (swimming) – Women's 200 metre freestyle (semi-finals)|publisher = Omega Timing|accessdate=2012-07-01|archive-date=2012-07-01|archive-url=https://web.archive.org/web/20120701014227/http://www.omegatiming.com/File/Download?id=00010C010201001601FFFFFFFFFFFF02|url-status=dead}}</ref> На 15 години, таа била најмладиот член на Американскиот олимписки тим, вклучувајќи ги спортистите од сите спортови.<ref>Associated Press, "[http://www.nytimes.com/2012/07/11/sports/olympics/more-women-than-men-on-us-team.html More Women Than Men on U.S. Team]," ''The New York Times'' (10 јули 2012). Retrieved 11 јули 2012.</ref>
 
На [[Летни олимписки игри 2012|Летните олимписки игри 2012]] во [[Лондон]], Ледецки го освоила златото во дисциплината 800 метри краул, со предност од четири секунди пред второпласираната [[Миреја Белмонте Гарсија]] и време од 8:14.63. Времето на Ледецки било второ најбрзо време на сите времиња и било послабо само од светскиот рекорд на [[Ребека Адлингтон]] од 8:14.10 поставен во [[2008]].<ref>Лондон 2012, "[https://archive.is/20121216081201/www.london2012.com/swimming/event/women-800m-freestyle/index.html Women's 800m Freestyle]," ''london2012.com'' (3 август 2012). Retrieved 3 август 2012.</ref> Воедно, таа го срушила американскиот рекорд на [[Џенет Еванс]] од 8:16.22 поставен во [[1989]] година.
== Надворешни врски ==
{{Ризница-врска}}
* [http://usaswimming.org/DesktopModules/BioViewManaged.aspx?personid=efc9df90-9a42-4929-b305-f94412a9e13c&TabId=1453&Mid=10312 Katie Ledecky] {{Семарх|url=https://web.archive.org/web/20160309025731/http://usaswimming.org/DesktopModules/BioViewManaged.aspx?personid=efc9df90-9a42-4929-b305-f94412a9e13c&TabId=1453&Mid=10312 |date=2016-03-09 }} &ndash; Биографија на USASwimming.org
* [https://archive.is/20121208152105/www.london2012.com/athlete/ledecky-katie-1132407 Katie Ledecky] &ndash; Информации на London2012.com
* [http://www.stoneridgeschool.org/page.cfm?p=4802 Katie Ledecky] &ndash; Профил на Кејти на мрежното место на училиштето Стоун Риџ
50.327

уредувања