Епистоларен роман: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Нема измена во големината ,  пред 11 месец
нема опис на уредувањето
с (→‎top: Јазична исправка, replaced: наратор → раскажувач)
Нема опис на уредувањето
Ознаки: Нагледно уредување Мобилно уредување Мобилно семрежно уредување
'''Епистоларен роман''' — вид на роман кој е раскажан како збир од документи, најчесто писма. Под поимот се подразбираат и романи кои се напишани како дневници или исечоци од весник. Од неодамна, електронски „документи“ како радио снимки, блогови и [[е-пошта]] се влезени во употреба. Зборот ''[[wikt:epistolary|епистоларен]]'' доаѓа од [[Старогрчки јазик|старогрчкото]] ἐπιστολή ''epistolē'', што значи писмо. Преку оваа форма, писателот може да покаже разновидни гледни точки на различни ликови, наместо да се потпира на вообичаената техника на сезнаечки раскажувач.
 
Познати примери од светската книжевност се романите: ''[[Страдањата на младиот Вертер]]'' на [[Јохан Волфганг фон Гете]], ''[[Дракула]]'' на [[БремБрам Стокер]] и ''[[Опасни врски]]'' на [[Пјер Шодерло де Лакло]]. Во поново време популаризирани се романи кои во целост претставуваат интимен дневник на некој од ликовите, a многу романи и делумно користат писма или извадоци од весник со цел зајакнување на вистинитоста на настаните.
 
{{никулец}}

Прегледник