Разлика помеѓу преработките на „Пежо 107“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 8 бајти ,  пред 10 месеци
с
Замена со функционална предлошка за Ризницата, replaced: {{Commons category}} → {{рвр-авто}}
(нова страница)
 
с (Замена со функционална предлошка за Ризницата, replaced: {{Commons category}} → {{рвр-авто}})
| assembly = [[Колин]], [[Чешка]]
|predecessor = [[Пежо 106]]<br />[[Пежо 1007]]
|successor = [[Пежо 108]]<ref>>{{cite web|url=http://www.autoexpress.co.uk/peugeot/108/61511/new-peugeot-108-be-built-toyota |title=New Peugeot 108 to be built with Toyota |publisher=Auto Express |date=2012-11-23 |accessdate=}}</ref>
|aka = [[Ситроен Ц1]]<br />[[Тојота ајго]]
|class = [[мал градски автомобил]] ([[А-сегмент|А]])
 
== Историјат ==
[[Тојота]] и [[група ПСА |групата ПСА]] во [[2001]] година долучиле да направат мал заеднички автомобил за да ги поделат трошоците за развој. На саемот за автомобили во [[Женева]] во 2005 година претставиле три автомобили, [[Тојота ајго]], [[Ситроен Ц1]] и Пежо 107. Биле развиени на заедничка платформа и сите три се произведувале во иста фабрика во [[Колин]], во [[Чешка]].
 
Ајго, 107 и Ц1 ја делат основната платформа, но веќе на прв поглед видливо е дека дизајнерите за поедините марки одлично ја завршиле работата и ги поврзале овие автомобили со автомобилите од својата марка. Сите три возила се долги околу 3,4 метри, широки 1,6 метри и високи околу 1,4 метри. Возилата биле наменети за 4 лица и имало модели со 3 и 5 врати. Овие штедливи возила поседувале напредни технологии во поглед на безбедноста и заштитата на околината. Производниот капацитет на погонот била 300.000 возила годишно, по 100.000 од секој автомобил. Продажбата почнала во јули 2005.<ref name="П107">{{cite web |url=http://avtomarket.ru/catalog/Peugeot/107/ |title=Историјат 107 |author= |authorlink= |coauthors= |date= |format= |work= |publisher=avtomarket.ru |language=ru |archiveurl= |archivedate= |quote= |accessdate=}}</ref>
{| class="wikitable" style="text-align:center;"
|-
! Модел || Зафатнина || Цилиндри/</br />вентили || kW/КС || Напомена
|-
!colspan="5"|Бензин
|-
| 1,1i || 996 &nbsp;cm³ || 3/12 || 51&nbsp;kW / 68 КС ||
|-
!colspan="5"|Дизел
|-
| 1,4 HDi || 1398 &nbsp;cm³|| 4/8 || 40&nbsp;kW / 55 КС ||
|}
 
 
== Надворешни врски ==
{{рвр-авто}}
{{Commons category}}
* {{Official website | http://www.peugeot.com/en/products/cars/peugeot-107.aspx }}
 

Прегледник