Прејди на содржината

Пежо 106

Од Википедија — слободната енциклопедија
Пежо 106
Peugeot 106
ПроизведувачПежо
Производство1991–2003 (2.798.200 возила)
СклопувањеФранција, Алжир
ПретходникПежо 205
Пежо 104
НаследникПежо 107
Пежо iOn
Класамал градски автомобил (А)
Вид каросерија
Распоредмотор напред, погон напред
Мотор
  • 1,0 L четирицилиндричен бензински
  • 1,1 L четирицилиндричен бензински
  • 1,3 L четирицилиндричен бензински
  • 1,4 L четирицилиндричен бензински
  • 1,6 L четирицилиндричен бензински
  • 1,5 L четирицилиндричен дизел
  • 11 kW електричен мотор
Меѓуоскино раст.2385 mm (1991–1996)
2387 mm (1996–2003)
Должина3564 mm (1991–1996)
3678 mm (1996–2003)
Ширина1590 mm (1991–1996)
1594 mm (1996–2003) )
1610 mm GTi
Висина1369 mm (1991–1996)
1380 mm (1996–2003) )
1357 GTi
Нетоварена тежина790-950 кг
СродниСитроен саксо

Пежо 106 (француски: Peugeot 106) – мал автомобил што го произведувала француската фабрика за автомобили Пежо. Се произведувал од 1991 до 2003 година.

Историјат

[уреди | уреди извор]

Пежо 106 бил претставен во 1991 година на саемот за автомобили во Франкфурт. Бил наследник на моделот 104, иако во голема мера се смета за замена на моделот 205. Целта му била на пазарот директно да се натпреварува со Клиото, кое било лансирано година дена порано. Првично автомобилот бил претставен со три врати, а од 1992 година почнал да се произведува и со пет врати. Платформата му е иста како на саксото и незначително се разликуваат по ентериерот и дизајнот.

Во 1995 година Пежо ја вовел и верзијата на електричен погон под име 106 електрик.

Во април 1996 година, моделот бил подвргнат на редизајн и модернизација. Благо му е променет изгледот, а под хаубата добил цела низа нови погонски мотори. Меѓутоа од 1999 година побарувачката за 106 сериозно паднала. Причината главно била големата конкуренција на пазарот како и фактот дека во 1998 година Пежо го вовел новиот модел 206, кој го свртел вниманието на купувачите. Во 2003 година било прекинато производството, а наследникот се појавува дури во 2005 година и ја носи ознаката 107.[1]

Во Пежо 106 се вградувале бензински мотори од 1,0 (45 и 50 КС), 1,1 (54 и 60 КС), 1,3 (98 КС), 1,4 (75, 94 и 98 КС) и 1,6 (88 и 103 КС), како и дизел-мотори од 1,4 (50 КС) и 1,5 (58 КС). По редизајнот во 1996 година биле вградувани и бензинските мотори 1,4 (71 КС), 1,6 (101 КС) и 1,6 16V (118 КС), и дизел 1,5 (54 и 57 КС).[2]

Технички одлики

[уреди | уреди извор]
Модел Година
на производство
Мотор Зафатнина
см³
Моќност
CV/rpm
Вртежен момент
N m/rpm
Менувач/
N°брзина
Тежина
празен
(кг)
Брзина
макс
Забрзување
0-100 км/ч
Потрошувачка
(l/100 км)
Бензински модели
106 954i 1991-92 TU9/K 954 44/5200 73.6/2400 M/5 760 145 19" 5,9
1993-96 TU9 M/Z 50/6000 73,5/3700 780 149 6,3
1996-2001 795 150 19"2 6,6
106 1,1i 1991-92 TU1 F2/K 1124 60/5800 87.5/3200 780 160 13"8 5,7
1993-96 TU1 M/Z 60/6200 87.5/3800 165 13"7 6,4
1996-00 815 7
2001-04 TU1 JP 60/5500 94/3400 12"4 6,8
106 1,3i Rallye 1993-96 TU2 J2/Z 1294 98/7200 108/5400 765 190 9"3 7,8
106 1,4i 1991-92 TU3 F2/K 1360 75/5500 116/3800 820 175 11"3 6,7
1993-96 TU3 M/Z 111/3400
1996-04 815 180 12"9 7,5
106 1,4 Automatica 1997-00 A/3 885 166 17" 7,9
106 1,4 XSi 1991-92 TU3 FJ2/K 98/6800 123/4200 M/5 850 190 10" 6,8
106 1,4 XSi Kat 1992-94 TU3 FJ2/Z 94/6600 117/4200 860 187 7,5
106 1,6 Automatica 1996-97 TU5 JP 1587 88/5600 135/3000 A/3 915 178 13"5 9,3
106 1,6 XSi 1994-96 TU5 J2/L3 103/6200 132/3500 M/5 870 195 9"7 7,6
106 1,6i Rallye 1996-99 900 9"2 8,4
106 1,6 16v GTI 1996-98 TU5 J4 118/6600 145/5200 950 205 8"7 8,1
106 1,6 16v Rallye 1998-04
Дизел модели
106 1,4 diesel 1991-95 TUD3 1360 50/5000 82/2500 M/5 840 149 21"5 5,4
106 1,5 diesel 1995-96 TUD5 1527 58/5000 95/2250 880 155 16"9 4,8
1996-04 875 158 18"5 5,6

Галерија

[уреди | уреди извор]
  1. „Пежо 106“ (руски). avtomarket.ru.
  2. „Спецификации“ (англиски). auto-types.com. Архивирано од изворникот на 2014-02-13.

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]