Нигер (река): Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 10 бајти ,  пред 2 години
с
→‎top: Правописна исправка, replaced: км² → км<sup>2</sup>
[проверена преработка][проверена преработка]
с (Додадена категорија)
с (→‎top: Правописна исправка, replaced: км² → км<sup>2</sup>)
|footnotes =
}}
'''Нигер''' ({{lang-fr|Niger}}; {{lang-en|Niger}}; {{lang-yo|Niger, Ọya}}) е река во [[Западна Африка]]. Извира од Либериските Планини, а тече низ државите [[Гвинеја]], [[Мали]], [[Нигер]] и [[Нигерија]], и со голема делта се влева во [[Гвинејски Залив|Гвинејскиот Залив]]. Долга е 4.160&nbsp;км, со површина на сливот од 2.092.000&nbsp;км²<sup>2</sup>.
 
Горниот и долниот тек на Нигер се во влажен тропски шумски појас, додека средишниот протекува низ савани, степи и полупустини. Нигер, по [[Нил]] и [[Конго (река)|Конго]], е трета река по големина во [[Африка]]. Има големо значење за наводнување во земјоделството и за сообраќајот.

Прегледник