Јоруба (јазик)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Јоруба
èdèe Yorùbá
Застапен во Нигерија, Бенин, Того
Говорници повеќе од 25 милиони  
Јазично семејство
Статус
Службен во Нигерија
Јазични кодови
ISO 639-1 yo
ISO 639-2 yor
ISO 639-3 yor

Јоруба (èdè Yorùbá) е јазик кого го зборуваат повеќе од 22 милиони луѓе во Западна Африка. Тој е мајчин јазик на народот Јоруба и е зборуван во Нигерија, Бенин и Того, меѓу преостанатите јазици. Исто така во Бразил се најдени траги од јазикот во некои општини и заедници. Исто така се зборува во Сиера Леоне каде што се нарекува Оку и во Куба каде што се нарекува „наго“. Јоруба е изолиран тонски јазик со структура на реченица субјект-глагол-објект. Изразот јоруба се користи и за стандардната пишана верзија на јазикот. Тој е класифициран како нигер-конгоански јазик од јорубоидната гранка на дефоидната група на бенуе-конгоанското семејство на јазици.

Азбука[уреди | уреди извор]

Јазикот користи латиница;

A B D E F G Gb H I J K L M N O P R S T U W Y
a b d e f g gb h i j k l m n o p r s t u w y

Надворешни врски[уреди | уреди извор]