Разлика помеѓу преработките на „Артур Тјудор“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземени 2 бајти ,  пред 10 месеци
с
→‎top: Правописна исправка, replaced: Кастилјск → Кастиљск using AWB
(embed {{Нормативна контрола}} with wikidata information)
с (→‎top: Правописна исправка, replaced: Кастилјск → Кастиљск using AWB)
'''Артур Тјудор''' (19/20 [[септември]] [[1486]] – [[2 април]] [[1502]]) — прв син на англискиот крал [[Хенри VII]] и [[Елизабета Јоршка]].
 
Како највозрасен син на кралот, тој се родил еден месец порано од предвиденото. По неговото раѓање, тој ја добил титулата [[принц од Велс]], и од тој момент и неговите наследници ја имале истата титула, односно титулата го означувала идниот монарх на Англија. Хенри самиот себе си се сметал дека води директно потекло од античките британски кралеви, па така на својот првенец му го дал името Артур, според легендарниот [[Крал Артур]]. Се смета дека Артур, главно поради нередовното му раѓање, цел живот бил слаб и болестлив за разлика од неговиот помлад брат Хенри.
 
По зазимањето на власта од страна на [[Хенри VII]], тој сакал да ја прошири својата унија со шпанското кралство, па така договорил брак помеѓу ќерката на [[Фернандо II Арагонски]] и [[Изабела I КастилјскаКастиљска]], [[Катерина Арагонска]]. Во [[1499]] година кралот Хенри наредил да се погубат сите претенденти за англискиот престол.
 
Артур и Катерина еден на друг си пишувале на [[латински јазик]], бидејќи и двете страни не го познавале јазикот на другиот. Артур освен латински, знаел [[грчки јазик]]. Бракот помеѓу Артур и Катерина не бил склучен сè додека Артур не наполнил 15 години. Катерина во Англија пристигнала на 4 ноември, а венчавката била одржана десет дена подоцна. Принцот и принцезата од Велс живееле во дворецот Лудлов, каде Артур требал да претседава со велшкиот совет. По само неколку месеци, Артур и Катерина се разболиле. Принцезата преживеела, но не и престолонаследникот. Така, на [[2 април]] [[1502]] година Катерина останала вдовица. Се смета дека Артур починал од [[туберколоза]] или [[дијабетис]].
 
{{Нормативна контрола}}
 
{{DEFAULTSORT:Тјудор, Артур}}
[[Категорија:Родени во 1486 година]]

Прегледник