Разлика помеѓу преработките на „Ени Џамп Канон“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземени 3 бајти ,  пред 1 година
с
clean up, replaced: ==Биографија== → ==Животопис== using AWB
с (clean up, replaced: ==Биографија== → ==Животопис== using AWB)
}}
 
'''Ени Џамп Канон''' — [[Американци|американски]] [[астроном]] позната според создавањето на [[ѕвездена класификација|ѕвездената класификација]]. Тоа бил прв сериозен чекор да се класифицираат голем број [[Ѕвезда|ѕвезди]] по нивната [[температура]].
 
==Животопис==
==Биографија==
Ени е родена во [[Довер (Делавер)|Довер]] во [[САД]]. Била најстара од трите сестри. Татко ѝ Вилсон се занимавал со градење бродови, а нејзината мајка Мери била домаќинка. Таа ја научила Ени за [[Соѕвездие|соѕвездијата]]. Ени патела од [[грозница|грозници]], заради што подоцна во текот на животот го изгубила [[слух]]от. Таа никогаш немала сопруг и деца.
 
Ени била студент, а посебно ѝ одела [[математика]]та. Во 1808 година повикана е во колеџот во Масачусетс каде што студирала [[физика]] и [[астрономија]]. Во 1884 година дипломирала и се вратила во својата куќа во [[Делавер]]. Ени исто така се занимавала со [[Фотографија|фотографии]]. Во 1892 година тргнала на пат во [[Европа]] со цел да фотографира разни сцени, кога се вратила во САД нејзините најубави фотографии биле објавени во разни списанија.
 
== Поврзано ==
 
{{Нормативна контрола}}
 
{{ОСНОВНОПОДРЕДУВАЊЕ:Канон, Ени Џамп}}
[[Категорија:Астрономија]]

Прегледник