Разлика помеѓу преработките на „Верверици“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 6 бајти ,  пред 2 години
поврзница
с (Bjankuloski06 ја премести страницата Верверица на Верверици)
(поврзница)
Верверицата може да се нахрани од човечка рака. Бидејќи се адаптирани да го кријат вишокот од храна, тие ќе доаѓаат сè додека им се нуди храна. Кога еден човек ја намамува верверицата за да ја нахрани, таа ќе се враќа кај него секој ден за нова порција. Вервериците кои живеат по парковите и градините одамна научиле дека човекот е извор на храна.
 
Вервериците можат да предизвикаат прекини во електроснабдувањето, причинувајќи [[краток спој]] на струјните кола со силнависока волтажа. Во [[САД]], вервериците двапати во историјата биле причина за намалувањето на [[Берзански индекс|берзанскиот индекс]] на [[NASDAQ]] и предизвикале каскаден прекин на струјата во еден универзитет во [[Алабама]].
 
Еден од најчестите производи со кој се исхрануваат вервериците се [[орев]]ите и [[кикирики]]те. Но, скорешните истражувања на научниците покажаа дека ензимот [[трипсин]], кој е присутен во оревите, ја спречува апсорпцијата на [[протеин]]ите во цревото. Доктор ''Џејмс Кисветер'' од Источновашингтонскиот универзитет советува да им се даваат печени ореви и кикирики на вервериците.<ref>http://www.gottshall.com/squirrels/fhtml04e.htm#0</ref> Но други научници велат кикириките во било која форма, како и семињата од [[сончоглед]], се неполезни за вервериците бидејќи се сиромашни со хранливи состојки, како резултат на што кај верверицата може да се јави [[метаболичка болест на коските]].<ref>http://home.wi.rr.com/frettchen/BACKYARD%20SQUIRREL%20FEEDING%20TIPS.htm , http://www.squirreltales.org/#Section-H</ref>

Прегледник