Разлика помеѓу преработките на „Река“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 265 бајти ,  пред 2 години
 
===Реката како тема во книжевноста===
* „Сто врсти по реката“ - расказ на рускиот писател [[Александар Грин]].<ref>Milica Nikolić, „Veliki maštar Aleksandar Grin“, во: Aleksandar Grin, ''Pacolovac''. Beograd: Rad, 1979, стр. 155.</ref>
* „Кажи ѝ на реката“ - расказ од македонската писателка [[Жанета Станоевска]], од [[2011]] година.<ref>Жанета Станоевска, ''Луѓе, птици и сеништа: Збирка раскази'', Темплум, Скопје, 2011.</ref>
* „На реката“ (''To the River'') - песна на [[Едгар Алан По]] од [[1829]] година.<ref>„На реката“, во: Едгар Алан По, ''Поезија''. Скопје: Македонска книга, 1969, стр. 14.</ref>

Прегледник