Нахија: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додаден 651 бајт ,  пред 5 години
поправка на правопис - голема почетна буква на секој дел кај сопствените имиња
(поправка на правопис - голема почетна буква на секој дел кај сопствените имиња)
'''Нахија'''<ref>{{Наведена книга |last1=Велковска |first1=Снежана |last2=Конески |first2=Кирил |editor1-first= Институт за македонски јазик„Крсте Мисирков“ |title= Толковен речник на македонскиот јазик |volume= IV |year=2006 |location=Скопје |language= |isbn=978-9989-640-70-4 |page= 311}}</ref> ([[арапски]]: ناحية, [[турски]]: nahiye) е најмала територијална единица во [[Отоманската империјаИмперија]], нешто како денешните [[општина|општини]]. Нахија до ден денес постои како административно-управна единица во [[Сирија]], [[Јордан]], [[Египет]] и [[Ирак]], а порано постоела и во [[Кралство Црна Гора|Кралството Црна Гора]].
 
Една [[каза]] обично била поделена на повеќе '''нахии''', чиј управител се нарекувал [[мудир]]. Вообичаено, секоја каза имала по десетици села, групирани околу една поголема [[населба]] или [[град]]. Неколку нахии сочинуваат кадилук или [[минтака|минтак]].
 
==Поврзано==
*[[Административна поделба на Отоманското Царство]]
*[[Вилает]]
*[[Санџак]]
*[[Каза]]
 
==Наводи==
{{наводи}}
 
{{Нормативна контрола}}
 
[[Категорија:Арапски зборови]]

Прегледник