Разлика помеѓу преработките на „Зимзелено растение“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
→‎Поврзано: дополнување
(→‎Поврзано: дополнување)
 
{{clear left}}
 
==Лековити својства==
За зимзелените шуми е карактеристично тоа што се богати со испарливи [[фитонциди]] - активни материи што ги потиснуваат патогените [[вируси]]. Токму поради таа причина, најчесто [[Болница|болниците]] за лекување на [[Бели дробови|белодробните]] заболувања се градат во средини со четинари. Исто така, [[воздух]]от во зимзелените [[Шума|шуми]] е стерилен, бидејќи во него има најмногу 200-300 [[Микроб|микроби]] на еден кубен [[метар]]. Понатаму, во игличките на четинарите има големо количество [[витамин Ц]], а младите иглолисни гранчиња содржат и високо количество [[каротин]]. Според едно истражување од страна на американски научници, таниите кои ги има во боровите шишарки може да спречат [[мозочен удар]]. Како доказ за благотворното дејство на четинарите служи и препораката на Институтот за проучување на вирусот на [[инфлуенца]] од [[Москва]], кој во [[2009]] година, додека владеела [[епидемија]]та на [[грип]] од видот H1N1, го препорачал носењето маски натопени со [[масло]] од борови иглички.<ref>„Шишарките може да ве спасат од мозочен удар“, ''Дневник'', година XIX, број 5868, петок, 18 септември 2015, стр. 28.</ref>
 
== Поврзано ==

Прегледник