Разлика помеѓу преработките на „Хемија“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземени 32 бајти ,  пред 5 години
1=2 promeni
(embed {{Нормативна контрола}} with wikidata information)
(1=2 promeni)
[[Податотека:Chemicals in flasks.jpg|thumb|right|Хемијата претставува наука која се занимава со изучување на составот, структурата и својствата на [[материја]]та, како и промените на кои е подложена за време на [[хемиска реакција|хемиските реакции]].]]
 
[[Хемија]]та (на грчки: χημεία) е [[природна наука]] што се занимава со проучување на структурата и својствата на [[материја]]та, како и промените кои настануваат при хемиските реакции<ref>[http://dictionary.reference.com/browse/Chemistry Chemistry]. (n.d.). Merriam-Webster's Medical Dictionary. пристапено на: [[19 август]], [[2007]].</ref>. Хемијата претставува физичка наука која ги изучува различните типови на [[атом]]и, молекули, [[кристал]]и и други типови на агрегати изолирани или во меѓусебни интеракции кои во себе ги вклучуваат концептите за [[енергија]] и [[ентропија]] во [[хемиски процеси|хемиските процеси]]. Модерната хемија еволуирала од [[алхемијa]]та.
 
== Основни концепти во хемијата ==
Анонимен корисник

Прегледник