Фармацевтска хемија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Фармацевтска хемија или медицинска хемија е гранка на хемијата и фармакологијата, која ги проучува лековитите супстанци, нивното добивање, својства и употреба.