Разлика помеѓу преработките на „Артур Тјудор“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 42 бајти ,  пред 5 години
embed {{Нормативна контрола}} with wikidata information
с
(embed {{Нормативна контрола}} with wikidata information)
По смртта на Артур и веста дека Катерина не забременила од него, позицијата на престолонаследникот односно принцот од Велс се пренасочила кон неговиот брат Хенри, кој по смртта на својот татко станал [[крал на Англија]]. Хенри се оженил со вдовицата на својот брат Катерина.
 
{{Нормативна контрола}}
{{DEFAULTSORT:Тјудор, Артур}}
[[Категорија:Родени во 1486 година]]

Прегледник