Разлика помеѓу преработките на „Кнежевство Молдавија“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
embed {{Нормативна контрола}} with wikidata information
(embed {{Нормативна контрола}} with wikidata information)
Западниот дел од Молдавија (кој денес припаѓа на [[Романија]]) останал самостојно кнежевство, кое подоцна во [[1859]] година се соединило со [[Влашка]] ([[романски]]: ''Wallachia'') за формирање на [[Кралство Романија]].
 
{{Нормативна контрола}}
[[Категорија:Кнежество Молдавија| ]]

Прегледник