Разлика помеѓу преработките на „Стефан Душан“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземени 7 бајти ,  пред 6 години
с
нема опис на уредувањето
с
|place of burial=[[Манастир Свети Архангел (Призрен)|Манастир Свети Архангел]] , [[Призрен]]. (По 1927. во [[Црква Свети Марко (Белград)|Црква Свети Марко]] во [[Белград]])
}}
'''Стефан Душан''' бил [[Србија|српски]] [[цар]] кој поради незадоволство од владеењето на татко му, во [[1331]] година го симнал од престолот и станал нов владетел на Српската држава. Успеал да ја освои цела [[Македонија]], делови од [[Епир]], [[Тесалија]] и [[Централна Грција]], и со тоа [[Србија]] станала најголемата феудална држава на [[Балкан]]от во тоа време. Во [[1346]] година поради почитта што ја имал кон [[Охридска архиепископија]] се прокрамиралпрогласил за цар на „Србите и Ромеите“ во [[Скопје]] и го издал познатиот [[Душанов законик]]. Царот Душан ја подигнал [[Српска православна црква|Српската црква]] на степен на [[патријаршија]]. По смртта на Душан во [[1355]] него го наследува син му [[Урош (цар)|Урош]], а српската држава почнува да слабее.
 
== Прогласувањето на Душан за крал ==

Прегледник