Прејди на содржината

Црква Свети Марко (Белград)

Координати: 44°48′36″N 20°28′07″E / 44.8101° СГШ; 20.4685° ИГД / 44.8101; 20.4685
Од Википедија — слободната енциклопедија
Црква Свети Марко
Crkva Svetog Marka
Основни податоци
МестоБелград, Србија
Координати44°48′36″N 20°28′07″E / 44.8101° СГШ; 20.4685° ИГД / 44.8101; 20.4685
ПрипадностСрпската православна црква

Црквата Свети Марко (српски: Црква светог Марка / Crkva Svetog Marka) е црква која се наоѓа во Белград, Србија и е во склопот на Српската православна црква. Била изградена во периодот од 1931 до 1940 година, во непосредна близина на старата црква која датира од 1835 година[1].

  1. Dejan Aleksić (9 May 2017), „Šest decenija opštine Palilula - Nekad selo, a danas urbana celina grada“, Politika (српски)