Разлика помеѓу преработките на „Руско-турска војна (1806-1812)“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
По успехот на Русите дошло до битка во 1811 година кога кон Русе се упатиле 60.000 османлиски војници. По ова рускиот генерал Кутузов започнал повлекување на своите сили во денешна Романија минувајќи ја реката Дунав. Но по еден месец еден одред од руските сили се вратил преку реката Дунав и потполно ги изненадил силите на Ахмед Паша. На 2 октомври повеќе од 9.000 османлиски војници биле убиени.
 
Сето тоа довело до барање на [[Букурешки договор (1812)|мировен договор]] кој бил потпишан во [[Букурешт]]. Според договорот на Русија била отстапена Бесарабија и покрај тоа што оваа земја припаѓала на нејзината вазална држава Молдавија, .
 
== Поврзано ==
* [[Прво српско востание]]
 
== Наводи ==
*Петров А.Н. ''The War between Russia and Turkey, 1806—1812'', vol. 1-3. SPb, 1885—87.
*Alexander Mikhailovskii-Danilevskii, ''Russo-Turkish War of 1806-1812'', translated and edited by Alexander Mikaberidze, vol. 1-2. West Chester, OH : Nafziger Collection, 2002.
 
[[Категорија:Конфликти во 19 век]]

Прегледник