Разлика помеѓу преработките на „Јохан Фридрих Пфаф“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
с
нема опис на уредувањето
с (Bot: Migrating 16 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q77361 (translate me))
с
| footnotes
}}
'''Јохан Фридрих Пфаф''' ([[герм.]] ''Johann Friedrich Pfaff''); ([[Штутгарт]], {{роден на|22|декември|1765}} - [[Хале]], {{починал на|21|април|1825}}) е [[Германија|германски]] [[математичар]]. Во XIX век важел за еден од најзнаменитите математичари во Германија. Изучувал [[интегрално сметање]] и се истакнал со неговата работа на [[делумна диференцијална равенка|делумните диференцијални равенки]] од прв ред (денес наречени [[Пфафов систем|Пфафови системи]]) кои станале дел од теоријата на [[диференцијална форма|диференцијалните форми]]. Бил и постдипломски советник на прочуениот математичар [[Карл Фридрих Гаус]].
 
Високото образование го стекнал кај [[Абрахам Готхелф Кестнер]] и станал претходник на германската математичка школа. Под водството на Гаус и неговите следбеници, оваа школа одиграла клучна улога во развитокот на математиката во XIX век. Бил пријател на Гаус, со кого се зближиле како цимери во [[Хелмштет]] (1798). Подоцна негов студент станал [[Август Фердинанд Мебиус]].

Прегледник