Матирен Жак Брисон: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
с
нема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
[[Податотека:Brisson Mathurin Jacques 1723-1806.png|мини|десно|Портрет на Матирен Жак Брисон]]
[[Податотека:Brisson Ornithologie 1760.png|мини|десно|Насловна страна на „Орнитологија“ (1760)]]
'''Матирен Жак Брисон''' {{lang-fr|Mathurin Jacques Brisson}}; [[30 април]] [[1723]] – [[23 јуни]] [[1806]]) бил [[Франција|француски]] [[зоолог]] и [[природонаучник]].
 
Роден е во [[Фонтне ле Конт]]. Првиот дел од животот го посветил на [[природонаука]]та и напишал неколку стручни дела, како што се „Животинско царство“ (''Le Règne animal'', 1756) и „Орнитологија“ (''Ornithologie'', 1760). Во 1759 г. стамал член на [[Француска академија на науките|Француската академија на науките]].
 
== Надворешни врски ==
*[http://gallica.bnf.fr/ ''Ornithologia sive Synopsis methodica sistens avium divisionem in ordines, sectiones, genera, species, ipsarumque varietates'' Leiden (1760-1763)] на „Галика“„[[Галика]]“
 
 

Прегледник