Разлика помеѓу преработките на „Балеарски Острови“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
с
нема опис на уредувањето
с
| official_name = {{lang|ca|''Illes Balears''}}{{ref|a|1}}
| other_name =
| settlement_type = [[Автономни покраинизаедници наво Шпанија|Автономна покраиназаедница]]
| image_skyline =
| imagesize =
| area_water_km2 =
| area_water_percent =
| area_rank = [[Список на Шпански автономни покраини по површина|17-та]] (1.,0% од цела Шпанијаземјата)
| area_footnotes =
<!-- population -->
| population_total = 1106049
| population_note =
| population_blank1_title = Pop.Ранг rankпо нас.
| population_blank1 = [[Список на Шпански автономни покраини по популација|14-та]] (2.,3% ofод Spainземјата)
| population_density_km2 = auto
| population_demonym = [[Балеарци]]<br /> ''balear'' (m/f)<br />''balear'' (m/f)
<!-- time zone(s) -->
|timezone = [[Centralсредноевропско European Timeвреме|CET]]
|utc_offset = +1
|timezone1_DST = [[Central European Summer Time|CEST]]
|utc_offset1_DST = +2
| blank_name_sec1 = [[ОфицијаленСлужен јазик|ОфицијалниСлужбени јазици]]
| blank_info_sec1 = [[Каталонскикаталонски јазик|Каталонскикаталонски]] и [[Шпанскишпански јазик|Шпанскишпански]]
| blank1_name_sec1 =
| blank1_info_sec1 = 1 март 1982<br />1 март 2007
}}
 
'''Балеарските Острови''' или '''Балеари''' ([[Шпански јазик|шпански]]: ''Islas Baleares/Baleares''; [[Каталонски јазик|каталонски]]: ''Illes Balears/Balears'') е [[автономни заедници во Шпанија|автономна покраиназаедница]] на [[Шпанија]] која се наоѓа на островите во [[Средоземно Море]]. Архипелагот се состои од следните острови:
 
* Острови '''Химнесијас''' ({{lang-es|Islas Gimnesias}}): [[Мајорка]] ({{lang-es|Mallorca}}), [[Менорка]], ({{lang-es|Menorca}}), [[Менорка]] ({{lang-es|Cabrera}}) и уште неколку помали острови
Главен град е [[Палма де Мајорка]] (шп. Palma de Mallorca) кој се наоѓа на најголемиот остров, Малјорка. Официјални јазици се [[Каталонски јазик|каталонски]] и [[Шпански јазик|шпански]].
 
{{Commonscatрв|Balearic Islands}}
 
[[Категорија:Автономни заедници во Шпанија]]

Прегледник