Матирен Жак Брисон: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 148 бајти ,  пред 9 години
с
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
сНема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
[[Податотека:Brisson Mathurin Jacques 1723-1806.png|мини|десно|Портрет на Матирен Жак Брисон]]
[[Податотека:Brisson Ornithologie 1760.png|мини|десно|Насловна страна на „Орнитологија“ (1760)]]
'''Матирен Жак Брисон''' {{lang-fr|Mathurin Jacques Brisson}}; [[30 април]] [[1723]] – [[23 јуни]] [[1806]]) бил [[Франција|француски]] [[зоолог]] и [[природонаучник]].
 

Прегледник