Разлика помеѓу преработките на „Јохан Фридрих Пфаф“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
с
нема опис на уредувањето
(Создадена страница со: {{Инфокутија Научник | name = Јохан Фридрих Пфаф<br /><small>''Johann Friedrich Pfaff''</small> | image = Johann Friedrich ...)
 
с
| footnotes =
}}
'''Јохан Фридрих Пфаф''' ([[герм.]] ''Johann Friedrich Pfaff''); [[Штутгарт]], [[22 декември]] [[1765]] - [[Хале]], [[21 април]] [[1825]]) е [[Германија|германски]] [[математичар]]. Во XIX век важел за еден од најзнаменитите математичари во Германија. Изучувал [[интегрално сметање]] и се истакнал со неговата работа на [[делумна диференцијална равенка|делумните диференцијални равенки]] од прв ред (денес наречени [[Пфафов систем|Пфафови системи]]) which became part of the theory of [[диференцијална форма|диференцијалните форми]]; постдипломски советник на прочуениот математичар [[Карл Фридрих Гаус]].
 
Понатамошното образование го стекнал кај [[Абрахам Готхелф Кестнер]] и станал претходник на германската математичка школа. Под водството на Гаус и неговите следбеници, оваа школа одиграла клучна улога во развитокот на математиката во XIX век. Бил пријател на Гаус, со кого се зближиле како цимери во [[Хелмштет]] (1798). Подоцна негов студент станал [[Август Фердинанд Мебиус]].

Прегледник