Прејди на содржината

Пастрмка: Разлика помеѓу преработките

Додаден 241 бајт ,  пред 11 година
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
(Создадена страница со: {{Таксономија | name = Пастрмки | fossil_range = Миоцен - денес<ref>{{цитирано списание | last = Sepkosk...)
 
Нема опис на уредувањето
*''[[Salmo akairos]]''
*''[[Salmo aphelios]]''
*''[[Salmo balcanicus]]'' - [[балканска пастрмка]]
*''[[Salmo carpio]]''
*''[[Salmo cettii]]''
*''[[Salmo dentex]]''
*''[[Salmo ezenami]]''
*''[[Salmo farioides]]'' - [[радичка пастрмка]]
*''[[Salmo ferox]]''
*''[[Salmo fibreni]]''
*''[[Salmo letnica]]'' – [[охридска пастрмка]]
*''[[Salmo lumi]]''
*''[[Salmo macedonicus]]'' - [[македонска пастрмка]]
*''[[Salmo marmoratus]]'' - [[главатица]]
*''[[Salmo nigripinnis]]''
*''[[Salmo obtusirostris]]'' – [[гарска пастрмка]]
*''[[Salmo pallaryi]]''
*''[[Salmo pelagonicus]]'' - [[пелагониска пастрмка]]
*''[[Salmo peristericus]]'' - [[перистерска пастрмка]]
*''[[Salmo platycephalus]]'' – [[турска пастрмка]]
*''[[Salmo ohridanus]]''
[[cs:Losos]]
[[de:Salmo]]
[[en:Salmo]]
]][[es:Salmo (género)]]
[[fr:Salmo]]
[[it:Salmo (pesce)]]