Разлика помеѓу преработките на „Тиренско Море“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 63 бајти ,  пред 9 години
с
Бот Додава: ta:திர்ரேனியக் கடல்; козметички промени
с (r2.7.1) (Бот Додава: fa:دریای تیرنی)
с (Бот Додава: ta:திர்ரேனியக் கடல்; козметички промени)
'''Тиренското Море''' ([[итал.]] ''Mare Tirreno'') е [[водна површина]] која преставува дел од [[Средоземно Море|Средоземното Море]], т.е. делот западно од копното на [[Италија]].
 
== Географија ==
Морето се граничи со [[Корзика]] и [[Сардинија]] на запад, [[Тоскана]], [[Лацио]], [[Кампанија]], [[Базликата]] и [[Калабрија]] на исток и [[Сицилија]] на југ.
 
Тиренското Море се наоѓа близу местото кадешто се среќаваат [[Африканска плоча|африканската]] и [[европска плоча|европската плоча]], па затоа во неговите длабочини има цели планински вериги и активни вулкани. Во јужниот дел од морето се наоѓаат осумте [[Еолски Острови]], северно од [[Сицилија]].
 
=== Граници ===
Според [[Меѓународна хидрографска организација|Меѓународната хидрографска организација]], границите на Тиренското Море се следниве:<ref>{{cite web|url=http://www.iho-ohi.net/iho_pubs/standard/S-23/S23_1953.pdf|title=Граници на океаните и морињата, III издание|date=1953|publisher=Меѓународна хидрографска организација|accessdate=6 февруари 2010}} {{en}}</ref>
<blockquote>
</blockquote>
 
=== Излези ===
Тиренското Море има пет излеза (од север кон југ):
* [[Корзикански Канал|Корзиканскиот Канал]] помеѓу [[Тоскана]] и [[Корзика]], широк околу 80&nbsp;km.
* [[Месински Проток|Месинскиот Проток]] помеѓу [[Сицилија]] и [[Калабрија]] на врвот на „чизмата“ на [[Италија]], широк околу 3&nbsp;km.
 
== Име ==
Името на морето доаѓа од [[старогрчки јазик|грчкиот]] поим за [[Етрурска цивилизација|Етрурците]], кои се сметале за доселеници од [[Лидија]], предводени од кнезот [[Тирен]].<ref>[http://www.sjsu.edu/faculty/watkins/etruscans.htm Потеклото на Етрурците], Универзитет на Сан Хозе {{en}}</ref> Етрурците се населиле долж крајбрежјето на денешна [[Тоскана]], и затоа морето се нарекувало уште и „Етрурско Море“.
 
[[Категорија:Географија на Тунис]]
[[Категорија:Мориња во Европа]]
 
{{Link GA|de}}
 
[[sv:Tyrrenska havet]]
[[tl:Dagat Tireno]]
[[ta:திர்ரேனியக் கடல்]]
[[tr:Tiren Denizi]]
[[uk:Тірренське море]]

Прегледник