Разлика помеѓу преработките на „Мина Виткојц“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 29 бајти ,  пред 9 години
с
нема опис на уредувањето
с
с
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
'''Мина Виткојц''' ([[Долнолужички јазик|долнолужички]] ''Mina Witkojc'') е родена на [[({{роден на|28 |мај]] [[|1893]]}} во [[Боркови]] и умира на [[{{починал на|11 |ноември]] [[|1975]]}} во [[Попојце]]. Била [[Лужица|долнолужичка]] писателка, новинарка и патриотка.
 
Мина Виткојц е најславна писателка која пишувала на долнолужички јазик. Од [[1899]] до [[1907]], Мина Виткојц учела во основното училиште во Боркови. Од [[1908]] живеела и работела во [[Берлин]]. Од [[1921]] се сретнала со група [[Чешка|чешки]] и горнолужички туристи во [[Блатата]]. Тоа среќавање ја поттикнало да се декларира [[Лужички Срби|Лужичанка]] и да работи за доброто на лужичанството. Во [[1933]] година германските власти и забраниле да пишува, а во [[1941]] година добила забрана за живеење во округот [[Дрезден]], а [[1942]] и во округот [[Франкфурт на Одра]]. Со тоа била принудена да ја напушти Лужица и се преселува во [[Ерфурт]]. Во [[1945]] година ја напишала големата песна ''[[Ерфуртски сеќавања]]''. Од [[1947]] година до [[1954]] година живеела во [[Прага]]. Во [[1954]] година се вратила во Боркови. Таму работела како авторка на весникот ''[[Нови Цасник]]'' и долнолужички книги. Мина Виткојц починала во [[Попојски старечки дом|Попојскиот старечки дом]].

Прегледник