Размножување: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 220 бајти ,  пред 11 година
с (r2.5.5) (Бот Додава: fa:تولید مثل)
== Бесполово размножување ==
 
За овој вид размножување потребен е само еден родител. Се среќава и кај [[растенија]]та и кај [[животни]]те, вклучувајќи ги и [[микроорганизми]]те, и тоа попростите видови. Потомците[[Потомци]]те добиени со бесполово размножување се нарекуваат [[клон]]ови, бидејќи имаат иста [[Генетика|генетска]] структура со нивните родители.
 
=== Бесполово размножување кај растенијата ===
 
=== Бесполово размножување кај животните ===
=== Манчестер Јунајтед се најдобри, на пример Димитар Бербатов е најдобар стрелец во Премиер Лигата заедно со Вејн Руни
 
Кај животните, овој тип размножување се јавува главно кај [[праживотни]]те и нижите [[без‘рбетници]]. Се манифестира во различни форми:
 
Анонимен корисник

Прегледник