Зигот

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

Зигот или зигоцит е оплодена јајце клетка што настанува со соединување на јајцева клетка и сперматозоид, односно со соединување на машки и женски гамет. Потоа од зиготот настанува нов организам.