Снежана Никшиќ

Од Википедија — слободната енциклопедија

Снежана Никшиќ (Ниш, 30 ноември 1943 - 2 април 2022) — српска филмска, театарска и телевизиска глумица .

Биографија[уреди | уреди извор]

Снежана Никшиќ дипломирала глума на Академијата за театар, филм, радио и телевизија во Белград . На неполни 18 години ја играла главната улога во претставата „ Кротките “ на Фјодор Михајлович Достоевски на сцената на Југословенскиот драмски театар во Белград.[1]

Своето филмско деби го имала во 1965 година. (Инспекторка, Мила Ѓукановиќ), а потоа следат Среќен умирање двапати ( Гојка Шиповац, 1966 ) и Пред војната (Вук Бабиќ, 1966). Таа ги одиграла и главните споредни улоги во петнаесет филмови, од кои се издвојуваат на расказни хартиени рамнини (1967) Приказни што не постојат ( 1967 ) и Поздрав до Марија ( 1969 ) на Матјаж Клопчиќ .[2] Во познатиот филм на Горан Марковиќ „ Мајстори, мајстори “, чија 40-годишнина била прославена во 2020 година. година, таа ја играла Гордана, професорка по англиски јазик.[3]

Настапувала во повеќе ТВ драми и серии, а глумела и водителка во едукативни емисии на ТВ Белград .

Таа биа сопруга на покојниот глумец Љубо Тадиќ .[4][5]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Snezana Niksic“. filmovi.com. Посетено на 17. 1. 2022. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)
  2. „SNEŽANA NIKŠIĆ“. testament-films.rs. Посетено на 17. 1. 2022. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)
  3. Savanović, Dunja. „Prošlo je 40 godina od filma "Majstori, majstori": Pravi majstori postali su glumci kojih više nema“. telegraf.rs. Посетено на 17. 1. 2022. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)
  4. „LEPA GLUMICA OSVOJILA JE SRCE LJUBI TADIĆU: Imala je muža, a on ju je PROGANJAO i na kraju ga je IZVUKLA IZ PAKLA!“. kurir.rs. Посетено на 17. 1. 2022. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)
  5. „Ovo je najlepša ljubavna priča Jugoslavije! Bila je udata, Ljuba Tadić je proganjao, a onda ga je izvukla iz najgoreg pakla“. alo.rs. Посетено на 17. 1. 2022. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]