Радио-телевизија Србија

Од Википедија — слободната енциклопедија


Радио-телевизија Србија (српски: Радио-телевизијa Србије, латиница: Radio-televizija Srbije) — државна телевизија на Република Србија. Емитува и продуцира вести, драма и спортска програма преку радио, телевизија и интернет. Од јули 2001 заедно со РТЦГ е дел од Европска Радиодифузна Унија. РТС е најголемиот радиодифузер во поранешна Југославија и Балканот. Формирана е во 1992 кога РТВ Белград го сменила своето име во Радио Телевизија Србије. Од 2004 директор на РТС е Александар Тијаниќ.

Телевизија[уреди | уреди извор]

 • РТС 1 - Вести и домашна продукција.
 • РТС 2 - Спорт, забава.
 • РТС Свет - Сателитски канал.
 • РТС 3 - канал за култура и уметност
 • РТС Наука
 • РТС Драма
 • РТС Живот
 • РТС Класика
 • РТС Коло
 • РТС Трезор
 • РТС Музика
 • РТС Полетарац

Радио[уреди | уреди извор]

 • Радио Београд 1
 • Радио Београд 2
 • Радио Београд 3
 • Београд 202
 • Радио Плетеница
 • Радио Рокенролер
 • Радио Џубокс
 • Радио Вртешка

Надворешни врски[уреди | уреди извор]