Сириска кафеава мечка

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Сириска кафеава мечка
Ursus arctos syriacus.jpg
Научна класификација
Царство: Животни
Колено: Хордати
Класа: Цицачи
Ред: Carnivora
Семејство: Ursidae
Род: Ursus
Вид: Ursus arctos
Триномен назив
Ursus arctos syriacus
Hemprich & Ehrenberg, 1828

Сириската кафеава мечка (Ursus arctos syriacus) е најмалиот под-вид на кафеавата мечка.

Тие се омнивори и јадам секако вид на храна, вклучувајќи месо, растенија и плодови.


Распространетост[уреди | уреди извор]

Овој подвид е распространет во регионот на западна Азија, но бројноста на нивната популација се намалува поради уништувањето на нивното природно живеалиште и ловот.

Сиријските кафеави мечки во минатотo се среќавале во Анадолија (Турција), Сирија, Либан, Израел, Ирак, Иран и делови на Авганистан и Пакистан.


Во литературата[уреди | уреди извор]

Се претпоставува дека мечка од овој вид била пратена од Господ да ги распарчи 42 млади кои го навредиле Елиша (опишано во втората книга на кралевите од Библијата[1]).


Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Ken Dennis. "Animals of the Bible" The Bear Light Magazine vol. 18 [1]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]