Амурска кафеава мечка

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Усуриска кафеава мечка)
Амурска кафеава мечка
Научна класификација
Царство: Животни
Колено: Хордати
Класа: Цицачи
Ред: Carnivora
Семејство: Ursidae
Род: Ursus
Вид: Ursus arctos
Триномен назив
Ursus arctos lasiotus

Амурската кафеава мечка или усуриска кафеава мечка (науч. Ursus arctos lasiotus) е подвид на кафеавата мечка кој живее во Сибир, Хокаидо (Јапонија), северна Кина и долината Амур и подрачјето на реката Усури. Позната е и под името црно гризли, поради црната боја на нивното крзно.

Череп на амурска кафеава мечка

Амурската мечка и луѓето[уреди | уреди извор]

  • Првобитното население на Јапонија ги обожувало овие мечки. Јадење месо од амурската мечка и пиење на најзината крв било дел од верските обреди.[1]
  • Најголемиот инцидент во кој главна улога има амурска мечка бил во 1915 година во Јапонија, кога една мечка, штотуку разбудена од зимски сон за 6 дена убила 7 луѓе[2].

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. "The Golden Bough - A Study in Magic and Religion" (1922) by Sir James George Frazer
  2. Carey Paterson (декември 2001). „Higuma, King of the Forest“. Посетено на 2008-06-07.