Сиенско училиште

Од Википедија — слободната енциклопедија
Симоне Мартини, Благовештение со Света Маргарет и Свети Ансанус, 1333 година

Сиенската школа за сликарство „процветала“ во Сиена, Италија, помеѓу 13 и 15 век. Меѓу најважните уметници се вклучувал Дучио, чие дело го покажувало византиското влијание, неговиот ученик Симоне Мартини, браќата Пјетро и Амброџо Лоренцети и Доменико и Тадео ди Бартоло, Сасета и Матео ди Џовани.

Историја[уреди | уреди извор]

Пјетро Лоренцети, детали за полагањето на Христос, фреска во долната базилика во Асизи

Дучио можело да се смета за „татко на сиенското сликарство“.[1] Браќата Пјетро и Амброџо Лоренцети биле „одговорни за клучниот развој на уметноста на Сиена, движејќи се од традицијата наследена од Дучио кон готски стил, инкорпорирајќи ги иновациите во Фиренца воведени од Џото и Арнолфо ди Камбио“.[2]

„Сиенската уметност „цветала“ дури и кога самата Сиена почнала да опаѓа економски и политички. И додека уметниците од Сиена од 15 век не уживале широко распространето покровителство и почит што ги добиле нивните предци од 14 век, сликите и илуминираните ракописи што ги направиле претставувале едни од потценетите богатства во раскошот на италијанската уметност.“[3]

Кон крајот на 15 век, Сиена „конечно подлегнала“ на учењата на фирентинската школа за перспектива и натуралистичко претставување, апсорбирајќи ја нејзината „хуманистичка култура“.[3] Во 16 век таму работеле маниристите Бекафуми и Ил Содома. Додека Балдасаре Перуци бил роден и трениран во Сиена, неговите главни дела и стил ја одразувале неговата долга кариера во Рим. Економскиот и политичкиот пад на Сиена до 16 век, и нејзиното евентуално потчинување од Фиренца, во голема мера го провериле развојот на сиенското сликарство, иако тоа значело дека добар дел од сиенските дела во црквите и јавните згради не биле отфрлени или уништени.

Стил[уреди | уреди извор]

За разлика од фирентинската уметност, сиенската уметност се определила за подекоративен стил и богати бои, со „потенки, елегантни и дворски фигури“.[4] Исто така, имала „мистична низа...карактеризирана со заеднички фокус на чудесни настани, со помалку внимание на пропорциите, искривување на времето и местото и често сонишна боја“.[3] Сиенските сликари не сликале портрети, алегории или класични митови.[5]

Maestà од Duccio (1308–1111) Темпера на дрво, 214 x 412 cm Museo dell'Opera del Duomo, Сиена

Список на уметници[уреди | уреди извор]

1251–1300[уреди | уреди извор]

 • Гвидо да Сиена

1301–1350[уреди | уреди извор]

Уголино ди Нерио, преддела сцена на Тајната вечера
 • Дучо ди Буонинсења
 • Сегна ди Буонавентура
 • Николо ди Сења
 • Симоне Мартини
 • Липо Меми
 • Надо Чекарели
 • Амброџо Лоренцети
 • Пјетро Лоренцети
 • Бартоломео Бугарини
 • Уголино ди Нерио
 • Липо Вани

1351–1400[уреди | уреди извор]

 • Бартоло ди Фреди
 • Андреа Вани
 • Франческо ди Ванучио
 • Jacopo di Mino del Pellicciaio
 • Николо ди Бонакорсо
 • Николо ди Сер Соцо
 • Лука ди Томе
 • Тадео ди Бартоло
 • Андреа ди Бартоло
 • Паоло ди Џовани Феи
 • (Господар на триптихот Ричардсон)
 • Бјаџо Горо Геци

1401–1450[уреди | уреди извор]

Џовани ди Паоло, Мадона на смирението, в. 1442 година
 • Бенедето ди Биндо
 • Доменико ди Бартоло
 • Џовани ди Паоло
 • Грегорио ди Цеко
 • Мартино ди Бартоломео
 • Господар на триптихот Оссерванца
 • Пјетро ди Џовани д'Амброџо
 • Пријамо дела Кверсија
 • Сано ди Пјетро
 • Сасета (Стефано ди Џовани)
 • Лоренцо ди Пјетро (Векиета)

1451–1500[уреди | уреди извор]

 • Никола ди Улисе
 • Матео ди Џовани
 • Бенвенуто ди Џовани
 • Карло ди Џовани
 • Франческо ди Џорџо Мартини
 • Нерочо ди Бартоломео де Ланди
 • Пјетро ди Франческо дегли Ориоли
 • Гвидочо Коцарели
 • Бернардино Фунгаи
 • Пелегрино ди Маријано
 • Андреа ди Николо
 • Пјетро ди Доменико
Доменико Бекафуми, Јавните доблести на грчките и римските херои - Жртвата на кралот Кодрон од Атина, фреска, в. 1530 година
 • Џироламо ди Бенвенуто
 • Џакомо Пакиароти
 • Џироламо дел Пакија
 • Доменико Бекафуми
 • Ил Содома (Џовани Антонио Баци)
 • Ричио Санезе (Бартоломео Нерони)

1601–1650[уреди | уреди извор]

 • Франческо Вани
 • Вентура Салимбени
 • Рутилио Манети

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Christiansen, Keith. „Sienese Painting (last updated October 2004(“. Heilbrunn Timeline of Art History. The Metropolitan Museum of Art. Посетено на 28 January 2018.
 2. Effects of Good Government in the city. Google Arts & Culture. Посетено на 28 January 2018.
 3. 3,0 3,1 3,2 Kimmelman, Michael (11 September 1988). „Art; Sienese Gold“. New York Times. Посетено на 28 January 2018. Грешка во наводот: Неважечка ознака <ref>; називот „nyt“ е зададен повеќепати со различна содржина.
 4. Nici, John B. (2008). AP Art History. Barron's Educational Series. стр. 232. ISBN 9781438080536. Посетено на 28 January 2018.
 5. Spence, Rachel (16 April 2010). „Early Renaissance art in Siena“. Financial Times. Архивирано од изворникот на 2022-12-10. Посетено на 28 January 2018.

Литература[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]