Сергеј Долматов

Од Википедија — слободната енциклопедија
Долматов (1991)

Сергеј Викторович Долматов (роден на 20 февруари 1959 година, Киселевск) - советски и руски шахист, велемајстор (1982) и тренер. Победник на ХХХ Светска шаховска олимпијада во Манила (1992) како дел од рускиот тим.

Биографија[уреди | уреди извор]

Роден во семејството на рударски инженер, тој се приклучил на шахот под влијание на неговиот татко. Дури и пред да заврши средно училиште, Сергеј го исполнил стандардот на мајстор за спорт.

Се запишал и дипломирал на Економскиот факултет на Државниот универзитет во Москва[1], каде се сретнал со Марк Дворецки и неговиот студент Артур Јусупов.

Светски младински шампион (1978). На Европското првенство за млади (1977 година / 1978 година и 1978 година / 1979 година) - 2 место. Како дел од тимот на СССР, светски младински шампион (1980, 1981 и 1983 година). Учесник на зонскиот ФИДЕ турнир во Ереван (1982) - 7-8 и 6 првенства на СССР (1979- 1989 година), најдобри резултати: 1980 - 6-9, 1987 - 7 и 1989 - 2-5 места. Победник на Купот на европски клубови (1979) и Куп на СССР (1980 година, како дел од тимот на Буревесник), Спартакијада на народите на СССР (1983 година, како дел од московскиот тим), тимско првенство на СССР (1985 година, како дел од 1-от тим на РСФСР), голем број меѓународни турнири: Залаегерзег (1977), Амстердам (1979, турнир на мајстори), Храдец Кралове (1980), Букурешт (1981), Бишкек и Барселона (1983), Талин (1985). На меѓународниот турнир во Москва (1987 година, 1-ви турнир) - 3-5-ти места. Победник на Светската шаховска олимпијада во 1992 година во Манила како дел од рускиот тим.

Во 1990 година, тој бил избран за меѓузонскиот турнир во Манила и станал кандидат, но веќе во четвртфиналето на натпреварите на кандидатите во 1991 година во Вајк ан Зи, тој загубил во драматична борба од Артур Јусупов во главните игри и мини-меч со скратена контрола на времето (45 минути на 60 потези) со вкупен резултат 5,5: 6,5. Долматов направил уште еден обид за кандидатура во 1999 година на Светското првенство во ФИДЕ во Лас Вегас, одржано според нокаут системот, но загубил од Виктор Корчни во брз шах. Во средината на деведесеттите години на XX век, рејтингот на Долматов опаднал, но веќе во раните 2000-ти тој успеал да се врати на своите поранешни позиции во шаховскиот свет. Шахист со активен положбен стил, тој бил добро упатен во комбинирани компликации.

Сергеј Долматов добил признание како тренер. Тренер на Гари Каспаров на натпреварот на Светското првенство во 1987 година, каде Каспаров го победил Анатолиј Карпов. Подоцна тој бил ментор на друг светски шампион - Владимир Крамник. Тој бил главен тренер на руската машка репрезентација во шах. Под негово водство, руската репрезентација го освоила Светското екипно првенство во шах во 2005 година во Бир Шева (Израел).

Во моментов тој е тренер на група талентирани млади шахисти - Григориј Опарин, Михаил Антипов, Алина Кашлинскаја, Савели Голубов. Часовите се одржуваат во шаховската соба на Дворкович [2].

Публикации[уреди | уреди извор]

  • „Како да си ја вратиш среќата? (Сергеј Долматов одговара на прашањата на читателите) // "64 - Преглед на шах". - 1987. - Бр. 18. - С. 18-19.

Наводи[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

  • Шахматы: энциклопедический словарь / гл. ред. А. Е. Карпов. — М.: Советская энциклопедия, 1990. — С. 114. — 621 с. — 100 000 экз. — ISBN 5-85270-005-3.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]