Прејди на содржината

Седефче

Од Википедија — слободната енциклопедија
Седефче

Седефче (науч. Ruta graveolens) е вид на Ruta што се одгледува како украсно растение и билка. Ендемичен е на Балканскиот Полуостров. Сега се одгледува низ целиот свет во градините, особено поради неговите синкави лисја, а понекогаш и поради неговата толеранција на условите на топла и сува почва. Се одгледува и како лековита билка, како зачини, а во помала мера и како средство против инсекти

Етимологија[уреди | уреди извор]

Специфичниот епитет graveolens се однесува на листовите со силен мирис.[1]

Користи[уреди | уреди извор]

Традиционална употреба[уреди | уреди извор]

Во древниот римски свет, натуралистите Педаниј Диоскорид и Плиниј Постариот препорачале рута да се комбинира со отровната грмушка олеандер за да се пие како противотров за каснување од отровни змии.[2][3]

Илустрација во Tacuinum Sanitatis

Tacuinum Sanitatis, средновековен прирачник за благосостојба, ги наведува овие својства:

 • Природа: Топло и суво во трет степен.
 • Оптимално: Она што се одгледува во близина на смоква.
 • Корисност: го заострува видот и ги отстранува надуеноста.
 • Опасности: ја зголемува спермата и ја намалува желбата за коитус.
 • Неутрализација на опасностите: со храна која ја размножува спермата.

Рафинираното масло од ру е еменагог[4] и било наведено од римскиот историчар Плиниј Постариот и гинекологот Соран како моќен абортус (поттикнува абортус).[5]

„Круна на рута“ или кранчелин на хералдичкото знаме на Саксонија

Кулинарска употреба[уреди | уреди извор]

Зеленило
Капсула и семе - MHNT
Рута „Тена Адам“ во Кафе во Етиопија

Ruta има кулинарска употреба, но бидејќи е горчливо и некои поединци може да доживеат непријатност во желудникот, се користи умерено. Иако во поранешните времиња се користеше поопширно, тоа не е билка што обично се наоѓа во модерната кујна. Денес е во голема мера непознат за пошироката јавност и повеќето готвачи и недостапен во продавниците за храна во повеќето земји.[6] Тоа е компонента на берберот, карактеристичната етиопска мешавина на зачини, и како таква се среќава во етиопската кујна. Исто така во Етиопија, свежото седефче се потопува во кафе пред да се испие.

Има различни други кулинарски намени:

 • Се користел интензивно во античката блискоисточна и римска кујна (според Ибн Сајар ал-Варак и Апикиус).
 • Rue се користи како традиционален вкус во Грција и другите средоземни земји.[1]
 • Во Истра (регион што ги опфаќа Хрватска и Словенија), и во Северна Италија, се користи за да се даде посебен вкус на грапа/ракијата и најчесто во шишето може да се најде мала гранка од растението. Ова се нарекува грапа ала рута.
 • Семето може да се користи за каша.
 • Горчливиот лист може да се додаде во јајца, сирење, риба или да се меша со сливи и вино за да се добие сос од месо.
 • Во Италија во Фриули Венеција-Џулија, младите гранки на растението се потопуваат во тесто, се пржат во масло и се консумираат со сол или шеќер. Тие се користат и сами за ароматизирање на одреден вид омлет.[7]
 • Се користи во пивата од Стариот свет како ароматична состојка.[8]

Друго[уреди | уреди извор]

Ру се одгледува и како украсно растение, и како ниска жива ограда и затоа листовите можат да се користат кај носот.

На повеќето мачки не им се допаѓа мирисот и затоа може да се користи како пречка за нив (види, исто така, Plectranthus caninus).

Гасениците на некои подвидови на пеперутката Papilio machaon се хранат со rue, како и со други растенија. Гасениците на Papilio xuthus исто така лесно се хранат со него.[9]

Во Јужна Индија, rue се препорачува за домашни градини за да ги одвратат змиите (сепак ефикасноста е непозната).

Ру е исто така честа состојка во вештерството и правењето правопис.  Во средниот век тој бил симбол на препознавање меѓу вештерките.  Католичката црква, исто така, користела гранка на улица за да ги попрска своите следбеници со света вода: во тоа време таа била позната како „билката на благодатта“.

Хасидските Евреи, исто така, биле поучени дека rue треба да се става во амајлии за да се заштитат од епидемии и чуми.[10] Други Хасидими се потпираат на делата на познатиот багдадиски кабалист Јаков Хаим Софер кој го спомнува растението „руда“ (רודה) како ефикасен уред и против црна магија и против злото око.

Во северозападната погранична провинција Пакистан и во Авганистан сè уште е дел од секојдневниот живот. Во песната Ruta (Spelanai) се однесуваат на добредојде и палење семиња за лошите жени.  Таму традиционално се користи како средство за заштита од инсекти и за чистење на просториите. 

Дејство на обичното седефче на кожата во сончево време

Токсичност[уреди | уреди извор]

Екстрактите од Ruta се мутагени и хепатотоксични.[4] Големи дози може да предизвикаат силна болка во желудникот, повраќање, системски компликации и смрт.[4]

Изложеноста на вообичаена Ruta, или хербални препарати добиени од него, може да предизвика тежок фитофотодерматитис, што резултира со плускавци слични на изгореници на кожата.[11][12][13][14]

Хемија[уреди | уреди извор]

R. graveolens есенцијално масло во проѕирно стаклено вијала

Серија фураноакридони и два акридонски алкалоиди (арборинин и евоксантин) се изолирани од R. graveolens. Содржи и кумарини и лимоноиди.

Клеточните култури произведуваат кумарини умбелиферон, скополетин, псорален, ксантотоксин, изопимпинелин, рутамарин и рутакултин и алкалоидите скимианин, кокусагинин, 6-метоксидиктамнин и едулинин.[15]

Етил ацетатниот екстракт од листовите на R. graveolens дава два фуранокумарини, еден хинолин алкалоид и четири хинолонски алкалоиди.[16][17]

Екстрактите од хлороформ од коренот, стеблото и листот ја покажуваат изолацијата на фуранокумарин халепенси.[18]

Етеричното масло од R. graveolens содржи две главни состојки, ундекан-2-он (46,8%) и нонан-2-он (18,8%).

Симболизам[уреди | уреди извор]

Горчливиот вкус на неговите лисја доведе до тоа rue да се поврзе со (етимолошки неповрзан) глагол Ruta „да се кае“. Ру е добро познат по своето симболично значење на жалење и понекогаш се нарекува „билка на благодатта“ во литературните дела. Во митологијата,[19] базилиск, чиј здив може да предизвика овенување на растенијата и пукање на камењата, немал никакво влијание врз рујата. Ласиците кои беа каснати од базилиск се повлекуваа и јадеа седефче за да се соземат и да се вратат да се борат.

Во Библијата[уреди | уреди извор]

Ру се споменува во Библијата, Лука 11:42:

„Но, тешко вам, фарисеи! Зашто вие давате десеток од нане, рува и секакви тревки“.

Во Литванија[уреди | уреди извор]

Ру се смета за национална билка на Литванија и таа е најчесто споменуваната билка во литванските народни песни, како атрибут на младите девојки, поврзана со невиноста и моминството. Во традиционалните литвански свадби било вообичаено само девиците да носат Ruta (литвански: rūta) на нивната свадба, симбол за да ја покажат нивната чистота.

Во Украина[уреди | уреди извор]

Исто така, ру е истакната во украинскиот фолклор, песни и култура. Во украинската народна песна „Ои поли рута, рута“, девојката жали што ја изгубила невиноста, прекорувајќи го љубовникот што „ја скршила зелената леска“.[20] „ Червона Рута “ (Червона Рута — „Црвена улица“) е песна напишана од Володимир Ивасиук, популарен украински поет и композитор. Поп-пејачката Софија Ротару ја изведе песната во 1971 година.

Во еврејската култура[уреди | уреди извор]

Уна Матица де Руда “ е традиционална сефардска свадбена песна.

Во англиската литература[уреди | уреди извор]

Тоа е едно од цвеќињата што ги дистрибуира лудата Офелија во Хамлет на Вилијам Шекспир (IV.5):

„Има анасон за вас и колумбини:
има несреќа за тебе; и еве неколку за мене:
можеме да го наречеме трева благодат во недела:
О, мора да ја носите својата седефче со разлика.

Го засадил градинарот во Ричард II за да го одбележи местото каде што кралицата плачела кога слушнала вест за фаќањето на Ричард (III.4.104–105):

„Еве ја падна солза, овде на ова место
Ќе поставам брег на ру, кисела билка на благодатта“.

Тоа го дава и рустикараната Пердита на нејзиниот преправен кралски свекор по повод стрижењето овци (Зимска приказна, IV.4):

„За вас има рузмарин и рузмарин; овие чуваат
Изгледа и уживајте цела зима“.

Мајкл го користи во Изгубениот рај на Милтон за да му даде на Адам јасен вид (11.414):

„Потоа прочисти со еуфразија и тага
Визуелниот нерв, бидејќи имаше многу да види“.

Ruta го користи Гуливер во „ Патувањата на Гуливер “ (од Џонатан Свифт) кога се вратил во Англија откако живеел меѓу „ Хуихнхнмс “. Гуливер повеќе не може да го издржи мирисот на англиските Yahoos (луѓе), па си става седефче или тутун во носот за да го спречи мирисот.

„Конечно бев доволно храбар да шетам по улицата во неговото друштво (на Дон Педро), но добро го чував носот со траума, или понекогаш со тутун“.

Поврзано[уреди | уреди извор]

 • Peganum harmala, неповрзано растение познато и како „Сириска улица“

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. 1,0 1,1 J. D. Douglas and Merrill C. Tenney Zondervan Illustrated Bible Dictionary при Гугл книги
 2. Pliny the Elder. Natural History Book. стр. Book 24, 90.
 3. Pedanius Dioscorides. De Materia Medica. стр. Book V, 42.
 4. 4,0 4,1 4,2 „Rue“. drugs.com.
 5. Nelson, Sarah E. (2009). „Persephone's Seeds: Abortifacients and Contraceptives in Ancient Greek Medicine and Their Recent Scientific Appraisal“. Pharmacy in History. 51 (2): 57–69. JSTOR 41112420. PMID 20853553.
 6. „Rue (Ruta graveolens L.)“.
 7. Ghirardini, Maria; Carli, Marco; Del Vecchio, Nicola; Rovati, Ariele; Cova, Ottavia; Valigi, Francesco; Agnetti, Gaia; MacConi, Martina; Adamo, Daniela (2007). „The importance of a taste. A comparative study on wild food plant consumption in twenty-one local communities in Italy“. Journal of Ethnobiology and Ethnomedicine. 3: 22. doi:10.1186/1746-4269-3-22. PMC 1877798. PMID 17480214.CS1-одржување: display-автори (link)
 8. Spencer Hornsey, Ian (December 2003). „Chapter 3“. A History of Beer and Brewing. Royal Society of Chemistry. стр. 103. ISBN 978-0-854-04630-0.
 9. Dempster, J.P. (1995). „The ecology and conservation of Papilio machaon in Britain“. Во Pullin, Andrew S. (уред.). Ecology and Conservation of Butterflies (1. изд.). London: Chapman & Hall. стр. 137–149. ISBN 0412569701.
 10. This was taught by Rabbi Isaac of Komarno in his comments to Sefer Adam Yashar in the name of Rabbi Isaac Luria
 11. Arias-Santiago, SA; Fernández-Pugnaire, MA; Almazán-Fernández, FM; Serrano-Falcón, C; Serrano-Ortega, S (2009). „Phytophotodermatitis due to Ruta graveolens prescribed for fibromyalgia“. Rheumatology (Oxford, England). 48 (11): 1401. doi:10.1093/rheumatology/kep234. PMID 19671699.
 12. Furniss, D; Adams, T (2007). „Herb of grace: An unusual cause of phytophotodermatitis mimicking burn injury“. Journal of Burn Care & Research. 28 (5): 767–769. doi:10.1097/BCR.0B013E318148CB82. PMID 17667834.
 13. Eickhorst, K; Deleo, V; Csaposs, J (2007). „Rue the herb: Ruta graveolens–associated phytophototoxicity“. Dermatitis. 18 (1): 52–55. doi:10.2310/6620.2007.06033. PMID 17303046.
 14. Wessner, D; Hofmann, H; Ring, J (1999). „Phytophotodermatitis due to Ruta graveolens applied as protection against evil spells“. Contact Dermatitis. 41 (4): 232. doi:10.1111/j.1600-0536.1999.tb06145.x. PMID 10515113.
 15. Steck, Warren; Bailey, B.K.; Shyluk, J.P.; Gamborg, O.L. (1971). „Coumarins and alkaloids from cell cultures of Ruta graveolens“. Phytochemistry. 10: 191–194. doi:10.1016/S0031-9422(00)90269-3.
 16. Oliva, Anna; Meepagala, Kumudini M.; Wedge, David E.; Harries, Dewayne; Hale, Amber L.; Aliotta, Giovanni; Duke, Stephen O. (2003). „Natural Fungicides from Ruta graveolens L. Leaves, Including a New Quinolone Alkaloid“. Journal of Agricultural and Food Chemistry. 51 (4): 890–896. doi:10.1021/jf0259361. PMID 12568545.
 17. Zobel, Alicja M.; Brown, Stewart A. (1988). „Determination of Furanocoumarins on the Leaf Surface of Ruta graveolens with an Improved Extraction Technique“. Journal of Natural Products. 51 (5): 941–946. doi:10.1021/np50059a021. PMID 21401190.
 18. Kong, Y.; Lau, C.; Wat, K.; Ng, K.; But, P.; Cheng, K.; Waterman, P. (2007). „Antifertility Principle of Ruta graveolens“. Planta Medica. 55 (2): 176–8. doi:10.1055/s-2006-961917. PMID 2748734.
 19. Walsh, William Shepard; Garrison, William H.; Harris, Samuel R. (5 January 1888). „American Notes and Queries“. Westminster Publishing Company.
 20. Ukrainian folk songs. Oi u poli ruta, ruta (O, rue, rue in the field). (Ukrainian)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]