Еменагог

Од Википедија — слободната енциклопедија

Еменагог е растение кое го стимулира протокот на крв во карличниот предел и матката; некои стимулираат менструација. Жените користат еменагози за стимулација на менструалниот проток кога менструацијата е отсутна поради причини различни од бременост, како хормонски нарушувања или состојби како олигоменореја.

Поврзано[уреди | уреди извор]