Сања Вучиќ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Сања Вучиќ
Животописни податоци
Роден(а)8 август 1993 (1993-08-08) (30 г.)
Крушевац, Србија, ФР Југославија
Жанрови
Занимања
 • Пејачка
Инструменти
 • Вокал
СоработнициЗАА, Hurricane

Сања Вучиќ (Крушевац, 8 август 1993) е српска поп, реге, ска, џез, даб, ритам и блуз и панк-рок пејачка. Моментално е еден од трите вокали на женската поп група Hurricane и е поранешен вокал на кросовер реге бендот ЗАА.[1] Со вториот бенд, таа настапуваше на најважните регионални фестивали, како што се Нишвил и Егзит. Пее на англиски и српски, а досега има издадено еден албум, со бендот ЗАА. Таа ја претставуваше Србија на Изборот за песна на Евровизија 2016 година како соло изведувач, а во 2020 година[б 1] и 2021 година како член на Hurricane.

Биографија[уреди | уреди извор]

Родена е на 8 август 1993 година во Крушевац како ќерка на пејачката на народна музика Мевлинда Вучиќ.[3] Татко ѝ бил пејач, а од родителите научила стари народни песни и севдалинки. Учела во основното училиште „Јован Поповиќ“ и била одлична ученичка. Во исто време, таа оодела во нижото музичко училиште и студирала англиски јазик. Потоа го посетува средното музичко училиште „Стефан Христиќ“, отсек соло пеење. Сакаше да стане оперска пејачка.[4][5]

Тврди дека е „локален патриот“ и често истакнува дека е од Крушевац.[3]

Почетоци и студии[уреди | уреди извор]

За време на средното образование пеела во Црковниот хор „Кнез Лазар“ и етно групата „Бела вила“. Растејќи била повлечена поради несигурност поради прекумерна тежина. На 18 години се преселила во Белград и се обидела да се запише на музичката академија, но не успеала. Наместо тоа, таа ги усовршила своите музички вештини со оперската дива Катарина Јовановиќ. Во 2012 г. се запишала на Филолошкиот факултет на Универзитетот во Белград, насока арапски јазик. Редовно се запишувала сите четири години.[4]

Студира арапски јазик и литература на Филолошкиот факултет во Белград. Покрај српскиот, таа зборува шпански, италијански, англиски и арапски.[1]

Сања Вучиќ ЗАА и Евровизија 2016 година[уреди | уреди извор]

Сања Вучиќ беше 4 години по ред пејачката на групата ЗАА и со групата објави неколку синглови, а во 2014 г. и албум.[6]

Ивана Питерс и ја понуди песната „Иза осмеха“ бидејќи ја видела како настапува за групата ЗАА во шоуто „Три бои на звук“ на РТС, што Сања го прифати.[4] На 7 март 2016 година, Српската радио и телевизија објави дека Сања Вучиќ ќе ја претставува Србија на Евровизија 2016 во Стокхолм под името ЗАА (променето во Сања Вучиќ ЗАА), со англиската верзија на песната „Иза осмеха“, чиј автор е Ивана Питерс. Песната е тематски базирана на проблемот со насилството врз жените. Беше претставено во специјална програма на РТС наречена Песна на Србија за Европа, која беше емитувана на 12 март 2021 година,[7] и снимена на 7 март 2016 година.[8]

Втора проба на српската делегација.

Сања настапи во второто полуфинале на 12 мај 2016 година под реден број 6 по претставникот на Белорусија и пред претставникот на Ирска. На крајот на вечерта беше откриено дека Србија се пласирала во финалето.[9] Големото финале се одржа на 14 мај 2016 година и, а Сања настапи под број 15, по претставникот на Кипар и пред претставникот на Литванија. При гласањето на жирито, Србија не доби 12 поени од ниту една земја и беше на 23-то место од 26 земји. Кога станува збор за претставување на гласовите на публиката, Србија доби 80 поени и 11-то место во публика. Севкупно, песната заврши на 18-то место.[10] По финалето било откриено дека Србија била 10-та во своето полуфинале.[11]

Hurricane и Евровизија 2020 и 2021 година[уреди | уреди извор]

Во 2017 година стана дел од првичната постава на групата Hurricane, со Ксенија Кнежевиќ и Ивана „Бум“ Николиќ, чија првична цел беше снимање за странскиот пазар. Групата ги објави своите први песни на англиски јазик, а се здоби со популарност во Србија и регионот откако ја објави својата прва песна на српски, „Фаворито“ 2019 година.[12]

Како дел од групата Hurricane, Сања се натпреваруваше на Беовизија 2020 година со песната „Hasta la vista“. Бендот победи на Беовизија и го доби правото на настап на Евровизија 2020. Натпреварот беше откажан поради пандемијата Ковид 19 и наместо тоа беше емитувана евровизиската програма: Нека блесне Европа со светлина, во која учествуваа и членовите на Hurricane.[13][14] Песната Loco Loco беше избрана да ја претставува Србија на Евровизија 2021 во Ротердам.

На 17 декември беше објавено дека Hurricane ќе ја претставуваат Србија на Евровизија 2021,[15][16] a na 5 март 2022 година.објавена е песната „Loco Loco“. Групата во второто полуфинале настапи под број 9, по претставникот на Исланд, а пред претставничката на Грузија. Таа се пласираше во финалето. Таа во финалето настапи под број 8, по претставничката на Португалија, а пред претставничката на Обединетото Кралство. Според гласањето на жирито, тимот заврши на 21 место од 26 земји, добивајќи 12 поени од Северна Македонија. Според гласањето на публиката, таа доби 82 поени, од кои 12 поени од австриската, македонската, словенечката, хрватската и швајцарската публика. Таа заврши на 15 место со 105 поени.[17] Исто така, беше откриено дека Hurricane биле 8-ми во неговото полуфинале. Тие биле 9 и со гласањето на жирито и со гласањето на публиката.[18]

Глума[уреди | уреди извор]

Неколку пати се појави во серијата Psi laju, vetar nosi (2017—2019) како спореден лик на убава Ромка.[19]

Дискографија[уреди | уреди извор]

Како дел од групата ЗАА[уреди | уреди извор]

Албум[уреди | уреди извор]

 • What about (2014) [6]

Синглови[уреди | уреди извор]

година Наслов Албум
2013 година „99 Hope“ What about
2014 година „Irie & Kool”
„What about”
„Summer Rain”
„Slide Baby”
„Unconditional Love”
„Leave me alone”
„Endless day”
„I drive”
„Time”
„We”
2016 година ,,Goodbye (Shelter)/Иза осмеха" Синглот не припаѓа на албум
,,Trouble"

Видеографија[уреди | уреди извор]

Како дел од групата Hurricane[уреди | уреди извор]

Спот Година Режисер
Irma, Maria 2018 Душан Јауковић
Feel Right 2018 Душан Јауковић
Personal 2018 Душан Јауковић
Pain In Your Eyes 2019 Милош Шаровић
Magic Night 2019 Nozin Production
Favorito 2019 Toxic Entertainment
Авантура 2019 Душан Јауковић
Брзи прсти 2019 Душан Јауковић
Guallame El Pantalon 2020 Душан Јауковић
Hasta la Vista 2020 Ђорђе Обрадовић
Roll The Dice 2020 Ђорђе Обрадовић
Тутуруту 2020 DaVideo
Фолир’о 2020 G Production
Чаје шукарије 2020 Дејан Милићевић
Лопове 2020 Дејан Милићевић
Want Ya 2020 Ђорђе Обрадовић
Loco Loco 2021 Дејан Милићевић
До неба 2021 Ведад Јашаревић
Кораци 2021 Александар Бата Стојановић
Легалан 2021 Ведад Јашаревић
Set the World on Fire 2021 Александар Бата Стојановић
Ајде бре 2021 Александар Бата Стојановић
Контроверзне 2022 Петар КачкетДоле,DffrntVibe
Господине… 2022 Александар Бата Стојановић
Wow 2022 Александар Бата Стојановић
Соло
Спот Година Режисер
Омађијан 2022 Leonard Firstner, Makarije Topalović
Ђердан 2022 Љуба
Ханума 2023 Marija Đondović & Mario Ilić
Крива је кафана 2023 Marija Djondovic i Igor Zečević
Зеленоока 2023

Натпревари[уреди | уреди извор]

 • 2016 година Евровизија 2016 - „Goodbye“, осумнаесетто место
 • 2020 година Беовизија - „Hasta la vista“ (како член на триото Hurricane), победничка песна
 • 2020 годинаЕвровизија 2020 - „Hasta la vista“ (како член на триото Hurricane)
 • 2021 година Евровизија 2021 - „Loco Loco“ (како член на триото Hurricane), петнаесетто место

Поврзано[уреди | уреди извор]

 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. 1,0 1,1 „BIOGRAPHY“. Архивирано од изворникот на 2021-06-02. Посетено на 7. 1. 2022.. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)
 2. „Eurovision 2020 in Rotterdam is cancelled“. eurovision.tv (англиски). Европски радиодифузен сојуз. 18. 3. 2020. Проверете ги датумските вредности во: |date= (help)
 3. 3,0 3,1 F.J (4. 12. 2020.). „SANJA VUČIĆ IZ BENDA "HURRICANE" JE NASLEDILA TALENAT OD MAME KOJA JE PEVAČICA: EVO KAKO ONA IZGLEDA!“. пулсонлине.рс. Puls Online. Посетено на 7. 1. 2022.. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate=, |date= (help)
 4. 4,0 4,1 4,2 „Sanja Vučić“. биографија.орг. 22. 11. 2020. Посетено на 7. 1. 2022.. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate=, |date= (help)
 5. „SANJA VUČIĆ NIJE HTELA DA BUDE PEVAČICA: Zgodna Uraganka otkrila o čemu je maštala kada je bila mala“. новости.рс. Новости. 26. 11. 2021. Посетено на 7. 1. 2022.. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate=, |date= (help)
 6. 6,0 6,1 „What about“. bandcamp.com. Посетено на 7. 1. 2022.. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)
 7. „Premijerno: Poslušajte "Goodbye", pesmu Srbije za Evropu“. ртс.рс. Радиотелевизија Србије. 12. 3. 2016. Посетено на 7. 1. 2022.. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate=, |date= (help)
 8. „Сања Вучић представља Србију на „Евросонгу". новостидана.рс. Новостидана. 7. 3. 2016. Архивирано од изворникот на 2022-01-07. Посетено на 7. 1. 2022.. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate=, |date= (help)
 9. Roxburgh, Gordon (12 May 2016). „10 more finalists through to the Grand Final“. eurovision.tv. European Broadcasting Union. Посетено на 12 May 2016.
 10. „Results of the Grand Final of Stockholm 2016“. European Broadcasting Union. Архивирано од изворникот на 14. 5. 2021. Посетено на 7. 1. 2022.. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate=, |archive-date= (help)
 11. „Second Semi-Final of Stockholm 2016“. European Broadcasting Union. Архивирано од изворникот на 8 May 2021. Посетено на 8 May 2021.
 12. „Upoznajte članice benda Hurricane čija je pjesma "Favorito" osvojila region“. Klix.ba.
 13. „Eurovision: Europe Shine A Light will bring audiences together on 16 May“. Eurovision.tv. 31 March 2020. Посетено на 31 March 2020.
 14. „European Broadcasting Union Announces 'Eurovision: Europe Shine a Light'. Eurovoix (англиски). 31 March 2020. Посетено на 31 March 2020.
 15. „„Hurricane" представља Србију на „Песми Евровизије" 2021. године,“. РТС. 17. 12. 2020. Посетено на 18. 12. 2020. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate=, |date= (help)
 16. „Brace yourself: Hurricane storms into Eurovision 2021“. Eurovision Song Contest. 17. 12. 2020. Посетено на 18. 12. 2020. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate=, |date= (help)
 17. „Results of the Grand Final of Rotterdam 2021“. European Broadcasting Union. Архивирано од изворникот на 23. 5. 2021. Посетено на 23. 5. 2021.. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate=, |archive-date= (help)
 18. „Results of the Second Semi-Final of Rotterdam 2021“. European Broadcasting Union. Архивирано од изворникот на 23 May 2021. Посетено на 23 May 2021.
 19. „Sanja Vucic: Lepa Romkinja“. imdb.com. Internet Movie Database. Посетено на 7. 1. 2022.. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)


Грешка во наводот: Има ознаки <ref> за група именувана како „б“, но нема соодветна ознака <references group="б"/>.