Харикејн (музичка група)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Харикејн со трофејот од Беовизија 2020

Hurricane ( транс. Харикејн ) е српска музичка група составена од пејачките Сања Вучиќ, Ксенија Кнежевиќ и Ивана Николиќ .

Групата е основана во 2017 година . со план да се снима на англиски јазик за странски пазар.[1] Спотовите се снимани на Карибите, каде што и настапиле. Во септември 2019 година се прославија во Србија и регионот по објавувањето на првата српска песна.

Историја[уреди | уреди извор]

Зоран Милинковиќ во 2017 година дошол до идеја да формира женска група за странскиот пазар, а по аудицијата во Белград, за членови се избрани Сања Вучиќ, Ксенија Кнежевиќ и Ивана Николиќ .[1] Првата песна што ја сними групата е наречена и е повик за да им помогне на делови од Карибите погодени од ураганите Ирма и Марија .[2] Тие снимија уште 4 синглови на англиски јазик и неколку преработки на песни од познати странски уметници. Во септември 2019 година ја издадоа песната Фаворито, прва песна на српски јазик и таа стана голем хит.[3] За ова време, тие исто така соработуваа со Универзална Музичка Група за 2 нови синглови за странскиот пазар.[4] Следната српска песна што ја издадоа беше Авантура и исто така стана хит и беше објавена во ноември истата година. Видеото за песната е снимено на Карибите .[5] Во јануари 2020 година, по објавувањето на новата песна Брзи прсти, беше објавено дека тој ќе учествува во Беовизија 2020. со песна.[6]

Дискографија[уреди | уреди извор]

Спотови[уреди | уреди извор]

Песната Година Режисер
Irma, Maria са 2018 година Душан Јауковиќ
Feel Right 2018 година Душан Јауковиќ
Personal 2018 година Душан Јауковиќ
Pain in your eyes 2019 година Милош Саровиќ
Magic Night 2019 година
Фаворито 2019 година Дарко Димитров
Авантура 2019 година Душан Јауковиќ
Брзи прсти 2019 година Душан Јауковиќ

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „PLAN JE BIO POTPUNO DRUGAČIJI: EVO KAKO SU SE ZAPRAVO UPOZNALE ČLANICE GRUPE HURRICANE!“. Skandal portal. 15 декември 2019. Посетено на 17 јануари 2020.
  2. „HURICCANE! Sanja Vučić, Ksenija i Ivana Nikolić formirale novu žensku grupu! VIDEO“. Nema zabranjenih! (српски). 24 февруари 2018.
  3. „Hurricane prvi put snimile pesmu na srpskom jeziku! VIDEO“. Nema zabranjenih! (српски). 20 јули 2019.
  4. „Ovo se čekalo! Hurricane konačno snimile pesmu na srpskom (VIDEO)“. Telegraf.rs. 11 септември 2019. Посетено на 17 јануари 2020.
  5. „AVANTURA grupe HURRICANE prva u trendingu!“. Radio S. 15 ноември 2019.
  6. „Беовизија 2020: У избору за српску песму 24 композиције“. РТС. 9 јануари 2020. Посетено на 17 јануари 2020.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]