Рунска азбука

Од Википедија — слободната енциклопедија
Рунска азбука
Тип
Азбука
Период
Елдер Футхарк од 2-т век
Правец на пишувањеод лево кон десно, boustrophedon Уреди на Википодатоците
ЈазициГермански јазици
Сродни писма
Матични системи
Изведени системи
Јунгер Футхарк, Англосаксонски руни
ISO 15924
ISO 15924Runr, 211 Уреди на Википодатоците, ​Runic
Уникод
Уникоден назив
Runic
U+16A0–U+16FF[1]
 Оваа страница може да содржи фонетски симболи од меѓународната фонетска азбука (МФА).Рунска азбука претставува низа поврзани азбуки кои користат букви познати како руни, кои пред сè користиле германски јазици, најмногу во Скандинавија и Британските Острови, како и во Данска, Холандија, Австрија, Италија бидејќи на тие подрачја се движеле Германите. Околу нивното потекло малку се знае. Стариот германски збор „руна“ има две значења првото е " шепоти " а другото е " тајна ". Збор близок на руни е " раунен " и не се знае од кое потекло е зборот. Знакот на буквата е многу едноставен, бидејќи од правите линии кои нагло се прекинуваат и на одредени места се кршат.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Runic (PDF) (chart), Unicode.