Роланд Салаи

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Роланд Салаи
Лични податоци
Полно име Роланд Салаи
Роден на 22 мај 1997 (1997-05-22) (23 г.)
Роден во Будимпешта, Унгарија
Висина &100000000000001800000001,80 м
Позиција среден ред
Клупски податоци
Сегашен клуб ФК Фрајбург
Број 22
Младинска кариера
2003–2007 ФК Диошгер ВТК
2007–2009 ФК Шиофок
2009–2014 ФК МОЛ Види
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2014–2017 ФК Академија Пушкаш 48 (3)
2016–2017УС Чита Палермо (п) 21 (1)
2017–2018 ФК АПОЕЛ 29 (9)
2018– ФК Фрајбург 7 (2)
Репрезентација
2015 Унгарија U-18 3 (1)
2015– Унгарија U-19 1 (0)
2015 Унгарија U-20 4 (1)
2015– Унгарија U-21 8 (1)
2016– Унгарија 12 (1)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 7 октомвриб 2018.
† Учества (Голови).

Роланд Салаи (роден на 22 мај 1997) — унгарски професионален фудбалер кој игра за германскиот клуб СК Фрајбург . Тој исто така игра за националниот фудбалски тим на Унгарија .

Клупска кариера[уреди | уреди извор]

Роланд Салаи ја започна својата професионална кариера во Пушкаш, каде што играше од 2014 година до летото 2017, одигра 65 натпревари и постигна 4 гола во сите натпревари за ФК Пушкаш .

Палермо (кредит)[уреди | уреди извор]

На 4 август 2016 година, Салаи му се придружи на италијанскиот клуб Палермо на сезонски заем, до крајот на сезоната 2016-17 со договор од 300.000 евра.

Салаи комплетираше 84 минути на своето деби за клубот на Серија А на 10 септември 2016 година против Наполи. Тој го постигна својот прв официјален гол за Палермо на 19 март 2017 година против Удинезе. Тој се појави во 21 натпревар од Серија А и постигна 1 гол.

На 29 август 2017 година, беше објавено дека АПОЕЛ го обезбедил својот потпис на четиригодишен договор до крајот на мај 2021 година, за неоткриената такса за трансфер од Пушкаш , која гласи дека изнесува околу 2 милиони евра.

На 9 септември, дебитираше и го постигна својот прв гол против Неа Саламина . Тој се појави во 29 натпревари од и постигна 9 гола.

Тој исто така се појави во 6 натпревари на Лигата на шампионите против Реал Мадрид , Борусија Дортмунд и Тотенхем .

ФК Фрајбург[уреди | уреди извор]

На 31 август 2018 година, Салаи потпиша четиригодишен договор со клубот Бундеслига, ФК Фрајбург за надомест од 4,5 милиони евра. На 22 септември 2018 година тој постигна и даде пенал на неговото деби против Волфсбург во Фолксваген Арената на 4-тиот ден од 2018-1919 Бундеслигата со победа од 3-1.

Меѓународна кариера[уреди | уреди извор]

Тој го направи своето полноправно меѓународно деби на 20 мај 2016 година на пријателски натпревар против Ivory Coast во , Будимпешта, Унгарија.

Статистика за кариера[уреди | уреди извор]

Клуб[уреди | уреди извор]

Од 7 јануари 2018 година [1][2]
Клуб Сезона Лига Куп Лигашки Куп Европа Вкупно
Дивизија Апликации Цели Апликации Цели Апликации Цели Апликации Цели Апликации Цели
Puskás FC 2013-14 NB јас 0 0 0 0 1 0 - - 1 0
2014-15 16 2 3 0 3 1 - - 22 3
2015-16 31 1 1 0 0 0 - - 32 1
Палермо (кредит) 2016-17 Серија А 21 1 1 0 - - - - 22 1
Вкупно 21 1 1 0 - - 0 0 22 1
Puskás FC 2017-18 NB јас 1 0 0 0 0 0 - - 1 0
Вкупно 48 3 4 0 4 1 0 0 56 4
APOEL 2017-18 Прва дивизија на Кипар 29 9 4 0 - - 6 0 39 9
Кариера изнесува 98 13 9 0 4 1 6 0 117 14
Од 9 јуни 2017 година
Репрезентација сезона Апс Голови
Унгарија 2016 1 0
2017 5 0
2018 4 1
Вкупно 10 1

Ажурирани на игри кои се играат од 26 октомври 2014 година.

Резултатите и резултатите прво ги наведоа целите на Унгарија. [3]
Не. Датум Место Противник Оценка Резултат Конкуренција
1. 11 септември 2018 година Група Арена, Будимпешта , Унгарија   Грција 1 -0 2-1 2018-19 Лига на УЕФА нации C

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „R. Sallai“. Soccerway. Посетено на 15 April 2017.
  2. „Sallai Roland“. MLSZ.hu (унгарски). Посетено на 15 April 2017.
  3. „Sallai, Roland“. National Football Teams. Посетено на 19 September 2018.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]