ФК Неа Саламина Фамагуста

Од Википедија — слободната енциклопедија
Неа Саламина
Целосно имеФК Неа Саламина Фамагуста
грчки: Νέα Σαλαμίνα Αμμοχώστου
Основан7 март 1948; пред 75 години (1948-03-07)
СтадионСтадион Амахостос, Кипар
(Капацитет: 5,500)
ПретседателКипар Андреас Параскева
МенаџерКипар Неофитос Ларку
ЛигаПрва кипарска фудбалска лига
2022–20238.
Мреж. местоСлужбено мрежно место
Домашни бои
Гостински бои

ФК Неа Саламина Фамагуста (грчки: Νέα Σαλαμίνα Αμμοχώστου) — професионален фудбалски клуб со седиште во Амохостос (Фамагуста), Кипар.

Најзначајните постигнувања на Неа Саламина биле победите во кипарскиот куп и суперкупот во 1990 година.[1]. Најдобриот пласман во Првата фудбалска лига на Кипар било трето место. Во текот на првите пет години (1948-1953) тимот учествувал во аматерското првенство на Кипар. Од 1953 година клубот редовно се натпреварува во првенствата и куповите во Кипар. Клубот играл во повеќе од 50 сезони на кипарската прва лига, т.е. се наоѓа на седмото место на сите времиња.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Stilianou 1998, стр. 121

Надворешни врски[уреди | уреди извор]