Роб Томас

Од Википедија — слободната енциклопедија
Роб Томас
Томас на забавата организирана од списанието Vanity Fair во Њујорк (2010)
Животописни податоци
Родено имеРоберт Кели Томас
Роден(а)14 февруари 1972
Ландштул, Западна Германија
ПотеклоФлорида, САД
ЖанровиАлтернативен рок, поп рок, соул
ЗанимањаПејач, текстописец
ИнструментиВокал, пијано, гитара, перкусија, тапани
Период на активност1996 - сѐ уште
ИздавачиАтлантик, Emblem Music
СоработнициMatchbox Twenty, Карлос Сантана, Itaal Shur, Tabitha's Secret
Мреж. местоrobthomasmusic.com

Роб Томас (роден на 14 февруари 1972) е американски рок-музичар и текстописец. Кариерата ја започнал како пејач во бендот Matchbox Twenty, за подоцна да продолжи како соло артист. Има издадено два студиски албуми, и тоа ...Something to Be (2005) и Cradlesong (2009).[1]

Најпозната негова нумера е песната „Smooth“, која воедно е прва негова соработка со гитаристот Карлос Сантана. Песната освоила три Греми награди, а албумот Supernatural (на кој се наоѓа композицијата) се продал во повеќе од 30 милиони примероци на глобално ниво.

Освен за Сантана, Роб Томас има пишувано текстови за музичарите Мик Џегер, Марк Ентони и Вили Нелсон помеѓу останатите.

Интересно, Томас е роден во воена болница во тогашна Западна Германија, бидејќи неговите родители служеле во армијата на САД. Тој е исто така голем поборник за правата на геј заедницата.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Rob Thomas: Talking with the artist about his new album, 'Cradle Song' we7 exclusive“. 2009-03-02. Архивирано од изворникот на 2012-09-19. Посетено на 2009-06-24.
  2. Thomas, Rob. „The Big Gay Chip on My Shoulder“. Huffington Post. Посетено на 5/27/09. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]