Марк Ентони

Од Википедија — слободната енциклопедија
Марк Ентони
Марк Ентони во 2010
Роден(а)Марко Антонио Муниз
16 септември 1968(1968-09-16)(55 г.)
ЊуЈорк, ЊуЈорк, САД
Занимање
 • пејач
 • актор
 • музички продуцент
 • ТВ продуцент
Активен1988–
Деца6
Музичка кариера
Жанрови
Издавачи
Мреж. местоmarcanthonyonline.com

Марко Антонио Муниз (роден на 16 септември 1968),[1][2] познат професионално како Марк Антони , е американски пејач, глумец, продуцент и продуцент на телевизија. Антони е исто така најпродаваниот уметник за тропски салса на сите времиња.[3] Двократната Греми награда и петкратниот латински добитник на Греми награда продадоа повеќе од 12 милиони албуми низ целиот свет.[4] Тој е најпознат по неговите латински салса нумери и балади. Антонио има освоено бројни награди и неговите достигнувања се почестени со разни признанија. Тој беше добитник на наградата за претседател на Конгресната институција за шпански кавказ (КИШК) во 2009 година. Тој, исто така, ја доби наградата за животно дело на "КИШК 2009" на 16 септември 2009 година.[5] Тој го држи Гинисовиот светски рекорд за најдобро продаваниот тропски / салса уметник и најмногу албуми на албумите на годината на топ листите на Билборд.[6]

Животопис[уреди | уреди извор]

Марко Антони Муниз, познат по неговото уметничко име Марк Антони , е роден во ЊуЈорк, а неговите родители се од Гуајама, Порторико. Неговата мајка Гуилермина била домаќинка, неговиот татко, Фелипе Муниз бил музичар и работел во кујната во болница. Неговите родители го крстиле по мексиканскиот пејач, Марко Антонио Муниз. Антони пораснал во источниот дел на Харлем, уште познато и како Шпански Харлем и Ел Барио , тој е најмалиот од осум деца. Тој е израснат во духот на католичката вера.[7]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Marc Anthony Biography: Singer (1968–)“. Biography.com (FYI / A&E Networks). Посетено на February 4, 2015.
 2. „Marc Anthony Biography (1968-)“. FilmReference.com. Посетено на February 4, 2015.
 3. „Barclays Center New York, NY - Marc Anthony - tickets, information, reviews“. Newyorkcitytheatre.com. February 16, 2013. Посетено на February 21, 2013.
 4. Hunt, Christopher. „The Best Advice Marc Anthony Ever Got“. Men's Health.com. Посетено на 30 April 2015. Не се допушта закосување или задебелување во: |work= (help)
 5. Music Icon Marc Anthony to Receive 2009 CHCI Chair's Lifetime Achievement Award – Congressional Hispanic Caucus Institute [{{{1}}} Архивирано] на {{{2}}}.. Chci.org (September 16, 2009). Retrieved October 1, 2011.
 6. Latimer, Brian (February 9, 2016). „Marc Anthony Just Beat a Guinness World Record“. NBC News. Посетено на February 9, 2016.
 7. George Rush, Joanna Molloy, Celeste Katz (June 6, 2004). „J.Lo weds hubby No. 3 Marries Marc Anthony at her swank L.A. digs“. Daily News. Архивирано од изворникот на October 13, 2011. Посетено на September 13, 2010. Both are of Puerto Rican descent and share the Catholic faith.