Рик и Морти

Од Википедија — слободната енциклопедија
Рик и Морти
Жанр
Создадена од
Композитор(и)Рајан Елдер
Земја на потекло САД
Првичен јазиканглиски
Бр. на сезони7
Бр. на епизоди70 (список на епизоди)
Производство
Времетраење22 минути
Продукциска куќа
Прикажување
Првична мрежаAdult Swim
Првично прикажување2 декември 2013 – сѐ уште
Надворешни врски
Мрежна страницаadultswim.com/videos/rick-and-morty/

Рик и Морти (англиски: Rick and Morty) — американска комедиска научнофантастична анимирана серија за возрасни создадена од Ден Хармон и Џастин Ројланд. Премиерата била на 2 декември 2013 г. во САД како дел од ноќниот блок Adult Swim на Cartoon Network, а подоцна била додадена и на Нетфликс. Серијата ја има и на сервисот HBO Max со македонски превод.[3]

Серијата е посветена на несреќите на циничниот луд научник Рик Санчес и неговиот наивен, непостојан и тромав внук Морти. Серијата, која произлегла од бурна анимирана пародија на франшизата „Враќање во иднината“, добила исклучително високи оценки од критичарите, кои особено ја пофалиле нејзината посебност, творечки пристап и смисла за хумор.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Chand, Neeraj (January 27, 2023). „Why Rick and Morty Needs to Either End or Have Major Changes“. movieweb.com. Архивирано од изворникот September 27, 2023. Посетено на March 23, 2023.
  2. „Rick and Morty co-creator Justin Roiland: "F*** the union". CartoonBrew.com. 2014-09-15. Архивирано од изворникот March 24, 2018. Посетено на March 24, 2018.
  3. Roiland, Justin [@JustinRoiland] (September 4, 2016). „Washington state- outside of Seattle“ (Tweet). Посетено на September 30, 2017 – преку Twitter.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]