Adult Swim

Од Википедија — слободната енциклопедија
Трговската марка на Adult Swim

Adult Swim (стилизирано како [adult swim]; се чита: Адалт свим, буквално: Возрасно пливање) — телевизиски ноќен блок што го заменува Cartoon Network навечер, во сопственост на Turner Broadcasting System и поделба на Time Warner. Времето за прикажување е помеѓу 20 и 6 часот наутро во САД. Каналот прикажува емисии за возрасни, главно анимации. Пуштен е на 2 септември 2001 г., а од 28 март 2005 г. се смета за посебен канал од Cartoon Network. Сепак, Adult Swim останува оддел на Cartoon Network. Cartoon Network ги поседува правата на производство на Adult Swim. Покрај сопственото производство, Adult Swim прикажува и анимации за возрасни од FOX како Семеен тип, Американски татко!, The Cleveland Show и King of the Hill.[1][2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Flook, Ray (2023-07-17). „Adult Swim Reveals "Checkered Past" This August - at 5 PM? (TEASER)“. Bleeding Cool (англиски). Посетено на 2023-07-26.
  2. Bernstein, Paula (June 11, 2001). „Cartoon Net dives into 'Adult Swim'. Variety. Посетено на October 28, 2023.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]