Семеен тип

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Семеен Човек
Family Guy
Жанр ситуациска комедија
Создадена од Сет МекФарлен[1]
Улоги Сет МекФарлен
Алекс Борстин
Сет Грин
Мила Кунис
Михаил Хенри
Тематски композитор Волтер Марфи
Земја на потекло  САД
Првичен јазик англиски
Бр. на сезони 12+
Бр. на епизоди 250+
Продукција
Извршен продуцент(и) Лоли Ариес
Давид А. Гудман
Сет МекФарлен
Даниел Паладино
Давид Зукерман
Местоположба Кохаг, Род Ајленд
Времетраење 20 - 23 минути
Прикажување
Првична мрежа ФОКС
Сликов формат 480i (СДТВ)
Првично прикажување 31 јануари 1999
Надворешни врски
Мрежна страница familyguy.com

Семеен тип (англиски: Family Guy) е американска анимирана ситуациска комедија, создадена од Сет МекФарлен за ФОКС во 1999 година. Серијата беше откажана во 2000 година и пак продолжена со снимање во 2002. Во 2005, ФОКС пак го вметна Фемили Гај според многу профит од дигитален видео диск и интерес во повторувањата на Картун Нетворк.

Дејствието се одвива во измислениот град Куохог (Quahog) во Род Ајленд во нефункционалната семејство Грифин составена од Питер, Лоис, Мег, Крис, Стјуи и кучето Брајан. Оваа анимирана комедија стана популарна по неконвенциналниот начин на тек на сцените, каде често истите се прекинувани од секундарни сцени кои го нарушуваат линеарниот тек на настани. Фемили Гај го критикува американското општество, нивните традиции и се исмејува на доминантниот однос кој Америка го има врз светот.

Извори[уреди | уреди извор]