Семеен тип

Од Википедија — слободната енциклопедија
Семеен Човек
Family Guy
Жанрситуациска комедија
Создадена одСет МекФарлен[1]
УлогиСет МекФарлен
Алекс Борстин
Сет Грин
Мила Кунис
Михаил Хенри
Тематски композиторВолтер Марфи
Земја на потекло САД
Првичен јазиканглиски
Бр. на сезони12+
Бр. на епизоди250+
Производство
Извршен продуцент(и)Лоли Ариес
Давид А. Гудман
Сет МекФарлен
Даниел Паладино
Давид Зукерман
МестоположбаКохаг, Род Ајленд
Времетраење20 - 23 минути
Прикажување
Првична мрежаФОКС
Сликов формат480i (СДТВ)
Првично прикажување31 јануари 1999
Надворешни врски
Мрежна страницаfamilyguy.com

Семеен тип (англиски: Family Guy) — американска анимирана ситуациска комедија, создадена од Сет МекФарлен за ФОКС во 1999 година. Серијата беше откажана во 2000 година и пак продолжена со снимање во 2002. Во 2005, ФОКС пак го вметна Фемили Гај според многу профит од дигитален видео диск и интерес во повторувањата на Картун Нетворк.

Дејствието се одвива во измислениот град Куохог (Quahog) во Род Ајленд во нефункционалното семејство Грифин составена од Питер, Лоис, Мег, Крис, Стјуи и кучето Брајан. Оваа анимирана комедија стана популарна по неконвенциналниот начин на тек на сцените, каде често истите се прекинувани од секундарни сцени кои го нарушуваат линеарниот тек на настани. Фемили Гај го критикува американското општество, нивните традиции и се исмејува на доминантниот однос кој Америка го има врз светот.

Извори[уреди | уреди извор]

  1. Erickson, Hal. „Family Guy Animated TV Series > Overview“. allmovie. Посетено на September 4, 2009. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)