Прејди на содржината

Потенца

Координати: 40°38′N 15°48′E / 40.633° СГШ; 15.800° ИГД / 40.633; 15.800
Од Википедија — слободната енциклопедија
Потенца
општина
Потенца
Потенца во покраината Потенца
Потенца во покраината Потенца
ЗемјаИталија
ПокраинаПотенца (ПЗ)
Час. појасCET (UTC+1)
 • Лето (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Мреж. местоМатична страница

Потенца е комуна во јужниот италијански регион Базиликата (поранешна Луканија).

Главен град на провинцијата Потенца и регионот Базиликата, градот е највисокиот регионален главен град и еден од највисоките провинциски престолнини во Италија, со поглед на долината на реката Басенто во Апенинските планини во Луканија, источно од Салерно.Нејзината територија е ограничена со комуни на Анзи, Авиљано, Бриндизи Монтања, Пицерно, Пјетрагала, Пињола, Руоти, Тито и Ваљо Базиликата.

Историја на Потенца[уреди | уреди извор]

Древни времиња[уреди | уреди извор]

Првата населба Потенција (оригиналното латинско име на Потенца) веројатно се наоѓала на пониска надморска височина од сегашната, на околу 10км јужно од денешна Потенца. Луканците од Потенција застанале на страната против непријателите на Рим за време на војните на вториот против Самните и Брутите. Покорени во текот на 4 век п.н.е. (подоцна добивајќи статус на municipium), Потентините се побуниле по римскиот пораз во Битката кај Кана во 216 п.н.е.

Меѓутоа, битката кај Метаурус го означила крајот на сите картагински аспирации во Италија и Потенција била повторно освоена од Римјаните и сведена на статус на воена колонија.

Среден век[уреди | уреди извор]

Во 6 век, градот преминал на Ломбардското Војводство Беневенто. Упадите на сараценските напаѓачи го загрозувале градот сè додека норманското освојување на јужна Италија не ја обезбедило областа. Во 12 век, Потенца станала епископско седиште. Во 1137 година, градот бил домаќин на папата Инокентиј II и императорот Лотар II за време на нивниот неуспешен обид да го освојат норманското кралство. Во 1148 или 1149 година во Потенца, Роџер II од Сицилија бил домаќин на францускиот крал Луј VII, кого норманската флота го ослободила од Сарацените. По ограбувањето од страна на императорот Фредерик II, градот останал лојален на Хоенштауфен: како резултат на тоа, бил речиси целосно уништен од Чарлс I кога анжевинскиот господар го освоил Кралството Сицилија. На 18 декември 1273 година, земјотрес дополнително го опустошил градот.

Плоштадот на катедралата

Во следните години од доцниот среден век, градот бил во сопственост на различни феудални семејства пред шпанската доминација, за време на која Потенца била место на немири против Шпанците. Во 1694 година, тој бил речиси целосно уништен од друг земјотрес.

Со прогласувањето на неаполската република во 1799 година, Потенца бил еден од првите градови што се побунил против кралот. По привремената бурбонска репресија, градот бил освоен од француската војска во 1806 година и прогласен за главен град Базиликата. Кралот Јоаким Мурат ги подобрил условите за живеење и администрацијата на градот, додека некои урбани подобрувања биле воведени и за посетата на Фердинанд II во 1846 година.

Во 1848 година избувнал бунт и повторно бил задушен од бурбонските сили, сè додека не следел трет разорен земјотрес во 1857 година. Потенца се побунила за последен пат во 1860 година, пред револуционерната војска на Гарибалди да го изврши обединувањето на Италија.

Во септември 1943 година, градот претрпел тешки сојузнички бомбардирања. Во 1980 година, уште еден силен земјотрес ја погодил Потенца.

Главни знаменитости[уреди | уреди извор]

Панорамски преглед на Потенца
 • Катедралата Потенца: Дуомо ди Сан Герардо, реновиран во 18 век. Во катедралата сè уште се сместени прозорецот од роза и апсидата од оригиналната структура од 12 век.
 • Сан Франческо: црква основана во 1274 година. Порталот и камбанаријата потекнуваат од 15 век. Во црквата се сместени гробот Де Грасис и Мадона во византиски стил (13 век).
 • Торе Гевара, последниот остаток од стариот замок. Сега се користи за поставување уметнички изложби.
 • Палацо Лофредо, благородна резиденција од 17 век. Сега е сместен Националниот археолошки музеј на базиликата, посветен на археологот Дину Адаместеану.[1]
 • Три порти од старите градски ѕидини, сега срушени. Портите се Порта Сан Џовани, Порта Сан Лука и Порта Сан Херардо.
 • Сан Микеле: црква во романескен стил од 11-12 век.
 • Санта Марија дел Сеполкро: црква.
 • Урнатините на римската вила во квартот Поџо Тре Гали.
 • Мост Мусмеци, уникатна градба, споменик на модерното нискоградба.

Географија[уреди | уреди извор]

Клима[уреди | уреди извор]

Потенца има океанска клима (Cfb во климатската класификација на Кепен), не успевајќи да се класифицира како топло-летна медитеранска клима (Csb), бидејќи месецот со најмногу врнежи има нешто помалку од три пати повеќе од најсувиот месец.

Воздушен поглед на Дуомо и Палацо Лофредо

Популација[уреди | уреди извор]

Потенца има население од 67.122 жители од 2015 година. Тој е најголемиот град во Базиликата.

Потенца население
Датум Пописни податоци
1991 година 65.714
2001 година 69.060
2011 година 66.777
2015 година 67.122

Извор:[2]

Поглед на Потенца

Транспорт[уреди | уреди извор]

Пат[уреди | уреди извор]

Потенца се наоѓа на источниот крај на автопатот RA5, 50 км (31 ми) крак од автопатот А2.

Железничка[уреди | уреди извор]

Потенца е железнички јазол на главната линија од Салерно до Таранто, управуван од FS Trenitalia. Исто така, има врска со Алтамура и сопствената мала градска железничка служба, опслужувана од регионалната компанија Апуло Лукански железници. Главната станица во градот, која првично била наречена Потенца Инфериоре, сега е позната како Потенца Централе. 

Најблиските аеродроми се:

 • Салерно-Понтекањано QSR 85 км
 • Фоџа-Џино Лиза FOG 101 км
 • Бари-Палезе БРИ 130 км

Ескалатори[уреди | уреди извор]

Со центарот на градот сместен на врвот на стрмен рид, ескалаторите обезбедуваат форма на јавен превоз во Потенца. Најголемиот ескалатор Санта Луција е приближно 500 м долг и го поврзува историскиот центар на Потенца со станбената населба на запад со спуштање 100 м во долина. Јавната ескалаторска мрежа на Потенца е најголема во Европа и втора по големина во светот по Токио.[3]

Познати личности[уреди | уреди извор]

 • Свети Жерар Потенца (починал 1118) – епископ
 • Џовани Андреа Серао (1731-1799) - интелектуалец и црковен човек
 • Асканио Бранка (1840-1903) - политичар[4]
 • Доменико Монтесано (1863-1930) - математичар
 • Танио Боча (1912–1982) – филмски режисер
 • Емилио Коломбо (11 април 1920 – 24 јуни 2013) – политичар
 • Салваторе Диерна (1934-2016), архитект
 • Руџеро Деодато (1939) – филмски режисер
 • Воли Буоно (1950) - ( CFL ) фудбалски главен тренер ( Калгари Стампедерс, BC Lions )
 • Лусијана Ламоргезе (1953) – политичарка
 • Сесилија Д'Елија (1963) – политичар
 • Донато Сабија (1963-2020) – поранешен тркач на средни патеки
 • Франческо Колонезе (1971) – поранешен фудбалер
 • Џовани Фреца (1972) – филмски актер
 • Данило Рестиво (1972) – двоен убиец
 • Вито Постиљоне (1977) – тркачки возач
 • Роберто Сперанца (1979) – политичар
 • Вилијам Кутоло (1949 - 1999), исто така познат како „Били Фингерс“ и „Дивиот Бил“, моќен рекетар на трудот и шеф на семејството на криминалот Коломбо

Меѓународни односи[уреди | уреди извор]

Потенца е збратимена со:

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Potenza:Archaeological Museums“. Basilicata Turistica. Архивирано од изворникот на 2024-02-04. Посетено на 26 September 2021.
 2. „Potenza (Potenza, Basilicata, Italy)“. City Population. Посетено на 31 March 2017.
 3. „Potenza Capoluogo è la città con le scale mobili più lunghe d'Europa“. Le Cronache (италијански). 4 June 2017. Посетено на 28 December 2020.
 4. „Treccani - la cultura italiana | Treccani, il portale del sapere“.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]